Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde hamile olduğunu öğrenen bir bayana ilk yapılan kan tahlillerinde bir çok değişkene bakılır. Bunlardan birisi de Rubella IgM ve Rubella IgG değerleridir. Rubella yani kızamıkçık hastalığını daha önce geçirdiğiniz veya hamilelik esnasında geçirip geçirmediğinize bakılır. Şimdi Rubella IgM ve Rubella IgG değerlerini ayrı ayrı inceleyecek olursak;

Rubella IgM değerinin hamilelikte negatif çıkması istenir ve beklenir. Bunun sebebi IgM değerinin pozitif çıkması demek kızamıkçık hastalığını çok yakın bir tarihte geçirdiğiniz veya hali hazırda şuan geçiriyor olduğunuz anlamına gelir. Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde kızamıkçık geçirilmesi anne karnındaki bebekte kalıcı hasarlar oluşturduğu için gebeliğin sonlandırılması gerekebilmektedir. Ancak hamileliğin ilk 3 ayından sonra geçirilen hastalık anne veya bebekte bir sorun teşkil etmez.

Rubella IgG değeri bir çok hamilede pozitif çıkabilmektedir. Bunun anlamı ise daha önceden (en az 6 ay öncesinde) kızamıkçık hastalığının geçirildiği veya anne adayının kızamıkçık aşısı olduğu için bağışıklığı olduğunu gösterir. IgG değerinin pozitif  çıkması sorun teşkil etmemektedir. Ancak Grayzone denilen yani şüpheli aralıkta olması demek ise hastalığın şuan mı geçirildiği yada daha önceden mi geçirildiğinin tespit edilememesi durumudur. Bu durumda anne adayından 10 gün sonra tekrar kan alınarak Elisa testi yapılır ve değerlere tekrar bakılır. Sonuç yine süpheli çıkarsa hamilelik kontrollü şekilde devam edilir. Ancak Avidite denilen testin yapılması bu durumu netleştirir. Avidite testi ile vücuttaki antikorların seviyesine bakılır ve böylece kesin bir kanıya varılır.

Avidite testi çoğu hastanede yapılmamakla birlikte ancak özel labaratuvarlarda ücret karşılığı yapılmaktadır. Tüm bu testler ve sonuçlarını ise Enfeksiyon hastalıkları doktoru değerlendirmektedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar