Sponsorlu Bağlantılar

Fetal distres ya da fetal stres, doğum sancıları başlamadan yada doğum sancıları sırasında, rahmin içinde bebeğin oksitlenmesinin kısıtlandığı durumları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Oksijensizliğe neden etmenler çeşitli olabilir, bunlar arasında preklampsi, kontrol altına alınmamış diyabet hastalığı, abruptio plasenta, amniyotik sıvının çok az yada çok fazla olması, göbek bağının sıkışması yada dolaşması, rahim içi gelişme geriliği yada yalnızca annenin ana kan damarlarına basınç yapan bir pozisyonda durması nedeniyle bebeğe oksijen gitmemesi sayılabilir.

Preeklampsi Nedir? Preklampsi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Oksijen yetmezliğinin veya nabız düşmesinin devam etmesinin bebek için ciddi sonuçları olabilir ve mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde halledilmesi gerekir, bu da genellikle bebeğin hemen doğurtulması anlamına gelir.

Rahim içinde iyi durumda olan bebeklerin nabzı güçlü ve düzenlidir ve uyaranlara uygun hareketlerle karşılık verirler. Stres altındaki bebeklerde ise nabızda düşme, hareket düzeninde değişiklik veya daha rahmin içindeyken ilk kakalarını (mekonyum) yapma durumu görülür.

Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar