Sponsorlu Bağlantılar

Kimyasal Gebelik

Döllenme gerçekleştiği halde yumurtanın başarılı bir şekilde gelişmemesi ya da rahme yerleşememesi olayına kimyasal gebelik denir. Kadın adeti geciktiği için hamile olduğundan şüphelenebilir hatta vücudu düşük olsa da ölçülebilecek seviyede hamilelik hormonu hCG ürettiği için gebelik testinde pozitif sonuç görülebilir, ama kimyasal gebelikte ultrasonda gebelik kesesi ya da plasenta görülmez.

Mol Gebelik Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayın.

Boş Gebelik

Boş gebelik döllenmiş yumurtanın rahme yerleşerek plasenta oluşturmaya başlaması (dolayısıyla hCG üretmesi) fakat embriyo oluşturmamasıdır. Geride boş gebelik kesesi kalacaktır.

Tamamlanmamış Düşük

Tamamlanmamış düşük plasenta dokusunun bir kısmının rahimde kalıp bir kısmının kanamayla birlikte vajinadan atılmasıdır. Tamamlanmamış düşükte kasılmalar ve kanama devam eder, rahim ağzı açılmış şekilde kalır. Gebelik testleri pozitif sonuç vermeyi sürdürür ve ultrasonda hala hamileliğe ait parçalar görülebilir.

Düşük Tehdidi

Vajinal kanama olduğu fakat rahim ağzında açılma olmadığı ve fetüs kalp atışının ultrasonda  hala görülebildiği durumlar düşük tehdidi olarak kabul edilir. Düşük tehdidi görülen kadınların yaklaşık yarısı hamileliklerini tamamen sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirler.

Hamilelikte İki Damarlı Göbek Bağı Nedir? Yazısını Okumak İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar