Sponsorlu Bağlantılar
Haliç yunusu, 1,5-2 metre arasında değişen boyları ile ortalama boyutlarda bir yunus türüdür. Sırt kısımları gri renkte, yanları ise pembemsi bir renktedir. Karın bölgeleri de yine açık gri renktedir. Sevimli görünümleri ile hemen kendilerini belli eden bu tür ülkemizde de bazı bölgelerde görülmektedir.
Asıl yaşam alanı Güney Amerika olmasına rağmen bir çok bölgede yaşayabilmektedirler. Bir çok yunusun aksine sadece denizlerde değil nehirlerde de yaşarlar.

Yaşam süreleri 30 ile 35 yıl arasında değişmektedir. Yunuslar oldukça sosyal hayvanlardır denizlerde ve nehirlerde 15 20 yunus bir arada dolaşır. Haliç Yunusları sürü halinde yaşayan canlılardır aynı zamanda birlikte avlanmayı ve beslenmeyi tercih ederler. Haliç yunusları çok hareketli ve aktif hayvanlardır denizlerde ve nehirlerde suyun üzerinde büyük atlayışlar yapabilirler, su üzerinde takla atmayı severler.

Her ne kadar denizlerde ve nehirlerde Haliç Yunus larına rastlansada bu yunus türünün soyu tehlike altındadır. Köpek balıkları tarafından av olarak tercih edildikleri için ve balıkçılar tarafından atılan ağlara takıldıkları için her yıl yüzlerce Haliç Yunus’u yaşamını kaybetmektedir. Bu yüzden bilinçli avlanma yapılması gerekmektedir ve yunusların yaşam alanları kirletilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar