Sponsorlu Bağlantılar

Stres ve Problem Çözümleri

Herkes strese sahiptir. Bu hayatın normal bir parçası. Yapacak çok şeyiniz olduğunda veya iyi uyuyamadığınızda, vücudunuzdaki stresi hissedebilirsiniz. İşiniz, paranız, ilişkileriniz, hasta ya da kriz geçiren bir arkadaş veya aile üyesi gibi konulardan endişe duyduğunuzda da stresi hissedebilirsiniz. Bu durumlara cevap olarak vücudunuz otomatik olarak kan basıncını, kalp atış hızınızı, solunumunuzu, metabolizmanızı ve kaslara giden kan akışını arttırır. Bu yanıt, vücudunuzun yüksek basınçlı bir duruma hızlı ve etkili bir şekilde tepki vermesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, etkilere karşı ayarlamalar yapmadan stresli durumlara sürekli tepki verirken, sağlığınızı ve refahınızı tehdit edebilecek stresi yaşayacaksınız.

Stresi Azaltmak veya Kontrol Etmek İçin İpuçları

Stresli hissediyorsanız, daha iyi hissetmek için atabileceğiniz adımlar vardır. Bu kararlılık, sebat ve zaman alacak. Bazı öneriler derhal yardımcı olabilir, ancak stres düzeyiniz iyileşmiyor gibi görünüyorsa, daha fazla dikkat veya yaşam tarzı değişikliği gerektirebilir.

Bazı aktivitelerden (kendiniz veya ailenizin) bunaldığınızı düşünüyorsanız, HAYIR demeyi öğrenin! Kesinlikle gerekli olmayan bir etkinliği ortadan kaldırın. Üstlenebileceğiniz veya üstlenmeniz gerekenden daha fazla sorumluluk alıyor olabilirsiniz. Zorlukla karşılaşırsanız, değişiklikleri neden yaptığınıza dair nedenleri belirtin. Başkalarının önerilerini dinlemeye istekli olun ve uzlaşmaya hazır olun.

“Süpermen veya Süper Kadın” dürtüsünü atın. Kimse mükemmel değildir, o yüzden kendinizden veya başkalarından mükemmellik beklemeyin. Kendinize “Gerçekten ne yapılması gerekiyor?” Diye sorun. Ne kadar yapabilirim? Son başvuru tarihi gerçekçi mi?Hangi düzeltmeleri yapabilirim? ”İhtiyacınız olduğunda yardım istemek için tereddüt etmeyin.

Meditasyon. Sadece on ile yirmi dakikalık sessiz yansıma kronik strese karşı rahatlama sağlamasının yanı sıra strese karşı toleransınızı arttırır. Müzik dinlemek, rahatlamak, hoş vakit ya da düşünmemeye çalışmalısınız.

Görselleştirin. Hayal gücünüzü kullanın ve stresli bir durumu nasıl daha başarılı bir şekilde yönetebileceğinizi hayal edin. İster iş sunumu ister yeni bir yere taşınıyor olun, birçok kişi görsel provaların özgüvenini arttırdığını ve zor bir göreve daha olumlu bir yaklaşım almalarını sağladığını düşünüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Görev alın. Gerilim veya stres altındaki insanlar için günlük iş yükleri bazen dayanılmaz hal alabilir. Bunalmış olma duygusuyla baş etmenin en iyi yolu, her seferinde bir görev almaktır. Yapmanız gereken şeylerin bir listesini yapın ve bir görevle başlayın. Bu görevi yerine getirdikten sonra, sonraki birini seçin. Olumlu işleri kontrol etmenin olumlu hissi çok tatmin edici. Devam etmeniz için sizi motive edecektir.

Egzersiz. Düzenli egzersiz stresi azaltmak için popüler bir yoldur. Yirmi ile otuz dakikalık fiziksel aktivite hem vücuda hem de zihne yarar sağlar.

Hobiler. Stresli işleri yapmaya ara verin. Bahçe işleri ya da resim çizmek olsun, ilginizi çekecek işlere zaman ayırın.

Hislerini paylaş. Bir arkadaşınızla sohbet edin. Kötü bir gün geçiren, hasta bir çocuğa bakan veya yoğun bir ofiste çalışan tek kişi siz değilsinizdir. Arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimde kalın. Onlara “sizi strese sokabilecek” benzer bir durumla nasıl başa çıktıklarını sorun. Sevgi, destek ve rehberlik sağlamalarını sağlayın. Yalnız baş etmeye çalışmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Esnek ol! Kişisel veya mesleki yaşamınızda sürekli bir muhalefetle karşılaştığınızı tespit ederseniz, konumunuzu veya stratejinizi yeniden düşünün.Tartışma sadece stresli duyguları yoğunlaştırır. Başkalarının görüşlerine ödenek verin ve uzlaşmaya hazır olun. Stresinizi azaltmakla kalmaz, sorunlarınıza daha iyi çözümler bulabilirsiniz.

Nereden Yardım Alabilirim?

Sizin veya tanıdığınız birisinin, yalnızca zorluk çekmekten ziyade stres altında olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla, din görevlileriyle veya çalışanların yardım uzmanlarıyla konuşmak yararlı olabilir. Psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya başka bir uzman danışmanla görüşmenizi önerebilirler.

Krizde? Siz veya tanıdığınız biri krizde ise hemen yardım isteyin. Acil yardım için 112’yi arayın.

Bir profesyonel ile konuşurken göz önünde bulundurulacak fikirler

  • Yaşamınızda stres ve gerilime neden olan şeyleri listeleyin.
  • Bu stres ve gerginlik sizi, ailenizi ve işinizi nasıl etkiler?
  • Yaşamınızdaki stresi ve gerilimleri kısa ya da uzun vadeli olarak tanımlayabilir misiniz?
  • Olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olacak bir arkadaş / aile destek sisteminiz var mı?
  • Stresi azaltmada en büyük engelleriniz nelerdir?
  • Daha az stresli ve gerilim dolu bir yaşam için neyi değiştirmeye ya da bırakmaya hazırsınız?
  • Mevcut durum için olumsuz sonuçlanan denemelerin nelerdir?
Sponsorlu Bağlantılar