Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde ve dünyada kullanılan bir çok güç santrali vardır bunlardan bazıları; termik santral, hidroelektrik santral, rüzgar santrali, jeotermal santral ve nükleer santraldir. Bu güç santrallerinin her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

Hidroelektrik Santral

Hidroelektrik santrallerin avantajları; temiz, yenilenebilir, güvenilir enerji sağlayan santrallerdir.

Dezavantajları ise; büyük barajların kurulması su canlılarının yaşamını olumsuz şekilde etkiler, hidroelektrik santrallerin yapım maliyetleri oldukça yüksektir.

Termik Santraller

Termik santrallerin avantajları; ucuz elektrik üretimi sağlanması, kalitesiz kömürlerin kullanımı ile düşük maliyetli enerji sağlanmasıdır. Termik santrallerin sınırsız elektrik üretme imkanı vardır.

Dezavantajları; termik santraller çevreye çok miktarda zararlı kimyasallar salmaktadır, bu da o çevrede yaşayan tüm canlıları tehdit etmektedir, asit yağmurlarına sebep olmakta ve toprağa zarar vermektedir.

Rüzgar Santrali

Rüzgar Santrali avantajları;  yenilenebilir enerji kaynağıdır, çok az yer kaplayıp yüksek miktarda elektrik enerjisi üretimi yapar, çevreye herhangi bir zararlı gaz salmazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Dezavantajları; kurulumu esnasında yüksek maliyet gerektirirler, bulundukları yerdeki kuşlara dönen pervaneleri zarar verebilmektedir.

Jeotermal Santral

Jeotermal Santrallerin avantajları; ekonomik üretim sağlar, yenilenebilir enerji kaynağı olduğu için ülke ekonomisine olumlu katkı yapar, yüksek oranda elektrik üretimi yapılmasını sağlar.

Dezavantajları, suların kirlenmesine sebep olmaktadır, bu da dolaylı yoldan toprakların kirlenmesine sebep olur, çevreye saldığı kimyasallar sebebiyle bir çok hastalığa sebep olur.

Nükleer Santral

Nükleer santralin avantajları; az maliyetle çok miktarda elektrik enerjisi üretimi yapılır, sera gazı salınımı yapmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Dezavantajları; nükleer enerji üretimi sonucu açığa çıkan atıkların çok iyi saklanması gerekir yoksa büyük patlamalar ve can kayıplarına sebep olur, hammaddesi uranyum olduğu için güvenliğin en üst seviyede olması gerekir, suların kirlenmesine sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar