Sponsorlu Bağlantılar

Göbeklitepe Şanlıurfa ilimize 15 km uzaklıkta olan bir arkeolojik kazı bölgesinin adıdır.Dünyanın ilk tapınağı olan Göbeklitepe araştırmaları 1995 yılında başlamış olup hala devam etmektedir. Göbeklitepenin 12.ooo yıl önce inşa edildiği tespit edilmiştir. Taş devrine dayanan bir yapı olan Göbeklitepe gizemlerle dolu.

 

Göbeklitepe’nin yerleşim amaçlı değil bir tapınak olarak kullanıldığı arkeologlar tarafından tespit edilmiştir. Henüz ortaya çıkmayan bir çok yapı bulunmaktadır ancak elde edilen verilere göre bu bölge dini ayinlerin, törenlerin yapıldığı bir bölge olarak kullanılmış ve yine burdaki kişilerin kendi isteğiyle bu tapınağın üzeri tonlarca toprak ile örtülerek kapatılmış.

Tapınakta T şeklinde iki büyük sütun yer alıyor. Bu sütunların insan figürü olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Çünkü sütunların üzerinde kol ve el tasvirleri yapıldığı görülüyor.Ayrıca bu sütunların üzerine bazı hayvanlarında şekilleri çizilmiş. Bu sütunların ağırlıkları yaklaşık 50 ton ağırlığındadır. Bu tapınağın üzerinin kapatılması kafalardaki soru işaretlerini artırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bu sütunların bu bölgelere nasıl taşınıp dikildiği ise ayrı bir soru işaretidir. Bu kadar uzun bir süre bu tapınağın bu denli bozulmadan günümüze ulaşmış olması uzmanları bile şaşırtan bir durumdur. Göbeklitepe çalışmaları bittiği zaman gün yüzüne çıkacak bir çok ilginç bilgi bekliyor insanlık tarihini.

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar