Sponsorlu Bağlantılar

Aydınlanma ihtiyacı insanlık tarihinin başlarından bu zamana kadar önemli ihtiyaçlardan birisi olmuştur. Çeşitli aydınlatma araçları geçmişten bugüne kadar kullanılmıştır. İlk çağlarda en büyük ışık kaynağı Güneş’ti ve ateş icat edilene kadar aydınlatma aracı olarak Güneş kullanılmıştır. Ateşin icadı ile birlikte ateş, meşale, kandiller, yağ lambası, gaz lambası ve son olarak ampulun icat edilmesiyle floresan ve led lamba kullanılmaktadır.

Ateş; Ateşin icadı insanlık tarihi için çok büyük bir icattır, ateşin bulunması ile birlikte sadece aydınlanma değil, ısınma, yemek pişirme gibi ihtiyaçlarında karşılanması sağlandı. İlk insanlar Güneş ışığı kaybolunca ateş yakarak aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Meşale; Ateşin icadı devamında bir çok yeni aydınlatma aracının icat edilmesini sağlamıştır. Bunlardan en önemlisi taşınabilir ateş olan meşaledir. Ateş ancak yakıldığı yerde kullanılıyordu ancak meşaleler ile hareket halinde iken de aydınlanmak mümkün hale gelmiştir. Meşale bir sopanın ucuna dolanmış hayvan derilerini yine hayvan yağlarına batırarak yakma sonucu  kullanılmaktadır.

Kandiller ve Yağ lambası; Toprak veya başka ham maddeden üretilmiş kaplar içerisine hayvan veya bitki yağlarının doldurulması ve bu yağın yakılması sonucu oluşan aydınlatma aracına kandil veya yağ lambası denir.

Mumlar; Hayvan ve bitki yağlarını bir macun kıvamına getirip bu macun içerisine fitil görevini görecek keçe gibi bir malzeme koyarak yakmaları sonucu mumlar kullanılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gaz lambası;  Geçmişte kullanılan hayvan yağlarının yerini gaz yağı aldı ve bu yağın bir kaba doldurulup üzeri camla kapatılarak yanması sağlanınca rüzgardan etkilenmeyen ve her yerde kolaylıkla kullanılabilen gaz lambası icat edilmiş oldu.

Ampul; En büyük icatlardan birisi olan ampulun Thomas Edison tarafından icat edilmesi ile birlikte elektrik enerjisi ile çalışan ampuller en büyük aydınlatma aracı oldu.

Led lamba ve Floresan lambalar; Led ve floresan lambalar günümüzde kullanılan son teknoloji aydınlatma araçlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar