Sponsorlu Bağlantılar

Kocaeli tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Konumu itibari ile stratejik bir yapıda olan İzmit, Roma ve Selçuklu gibi devletlerin başkenti olmuştur. Şimdilerde ise tarihi yapılarına ve eserlerine sahip çıkan bir nesil ile yeni yeni müzeler halkın hizmetine sunulmaktadır. Son olarak İzmit Belediyesi’nin katkıları ile açılan “Gazi Akça Koca Anı Evi” ziyaretçilere kapılarını açmıştır.

Kocaeli Hakkında Genel Bilgiler İçin Tıklayın…

Gazi Akça Koca Kimdir?

Kocaeli halkının bilmesi gereken isimlerin başında gelen Gazi Akça Koca, Kocaeli’de yaptığı fetihlerle Osmanlı Devleti’nin toprağına toprak katmıştır. 1234 senesinde doğan Akça Koca Bey, İzmit(Nicomedia) ve Kandıra bölgesindeki toprakları Osmanlı sınırlarına katarak, Devlet-i Osmanîye’ye büyük hizmet vermiştir. 94 yıllık ömründe devlete ve millete verdiği hizmetleri ile şerefli ve onurlu bir hayat süren Koca Bey, 1328 senesinde Kandira-Babatepe bölgesinde vefat etmiştir.

Kocaeli Gezilecek Müzeler İçin Tıklayın…

Gazi Akça Koca Anı Evi Açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile 2014 yılında, İzmit’in Seka Park Bölgesinde hizmete giren “Gazi Akça Koca Anı Evi” Osmanlı Dönemi, Milli Mücadele Dönemi ve Cumhuriyetin kurulduğu yılların sonrasındaki dönemler fotoğraf ve makaleler ile tanıtılmaktadır.

Anı Evin’de Gazi Akça Koca‘nın ve ailesinin hayatlarının yanı sıra, İzmit’in kurucuları arasında yer alan, Yahya Kaptan, Karamürsel Alp ve Konur Alp gibi tarihte önemli yere sahip kişilerinde hayatlarından bahsedilmektedir.

Kocaeli’nin Neleri Meşhur? Kocaeli’de Ne Yenir? Bilgi İçin Tıklayın…

Ulaşım

İzmit’in merkez sahil şeridinde bulunan Anı Evi;

Sponsorlu Bağlantılar
  • İstanbul’a 120 km mesafede (1 saat)
  • Sakarya’ya 40 km mesafede (30 dakika)
  • Yalova’ya 60 km mesafede (45 dakika)
  • Bursa’ya 170 km mesafede (1 saat 40 dakika)
Sponsorlu Bağlantılar