Sponsorlu Bağlantılar

İslamiyet’in yayılmasıyla birlikte buluşlarda fazlalaşmış ve çeşitlenmiştir. Geçmişte yapılan buluşlardan en dikkat çekenlerinden birisi ise filli su saatidir. Dönemin bir çok icadını yapan El-Cezeri asıl adıyla Ebü’l-İzz İsmail Bin Rezzaz Cezeri filli su saatini icat eden kişidir.

Filli su saatinde bir çok figürü kullanılmış ve en dikkat çekenleri ise Zümrüdüanka kuşu, fil ve ejderha figürleridir.

Fil kraliyet ve soyluluğu, Zümrüdüanka yeniden doğuş ve hayatı, ejderha ise güç ve yenilmezliği temsil etmektedir. Filli su saatinin üzerinde duran adamın ise Selahaddin Eyyubi olduğu söylenmektedir.

Filli Su Saatinin Çalışması

Filli su saatinin en önemli ögesi delikli olarak yapılan suyun üzerindeki kasedir.Delikli kâse, filin karnına yerleştirilen bir su tankının içinde yüzmektedir. Suyla dolan kap yavaş yavaş batarak yana yatmakta, bu esnada da kendisine bağlı üç ipi çekmektedir.. Bu üç ip, teker teker bırakılan otuz tane topu, ejderlerin hareketini ve kendi etrafında dönen kâtip figürünü kontrol eden mekanizmaları harekete geçirmektedir. Kase dibe battığı zaman kuş sesine benzer bir ses çıkarır ve Zümrüdüanka kuşu kendi etrafında bir tur döner.Bu sırada serbest kalan toplardan biri Selahaddin Eyyubi’nin olduğu kadranı döndürür ve şahinlerden birisi topu ejderin ağzına bırakır.Topun ağırlığıyla ejderin ağzı aşağı doğru inerek topu vazonun içine atar.

Sponsorlu Bağlantılar

Vazonun  içine top girdiği anda bir zil sesi duyulur.Yarım saatlik dilimin dolduğunu gösterir bu ses. Selahaddin Eyyubi’nin yukarısında bulunan daireler saati göstermekteydi. Bu hareketler yarım saatte bir tekrarlanarak devam etmekteydi.Saatin sabah ve akşam iki kez kurulması ve su seviyesinin sabit tutulması gerekmektedir. Gece ve gündüz farkından dolayıda metal topların ilk yerlerine getirilmesi gerekmektedir.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar