Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde sınav sistemleri sürekli değişmekte ve öğrenciler bazen bu sistemlere ayak uyduramamaktadır. Okullarda yapılan sınavlarda kimi zaman klasik kimi zaman test yöntemleri kullanılmaktadır. Hangi sınav olursa olsun eğer karşınıza çıkan sorunun konusu hakkında bir fikriniz yoksa soruyu çözmeniz hiçte kolay değil demektir.

İşte tam bu noktada bir teknikten bahsedeceğiz ve konuları değim yerindeyse su gibi içip, soruları hiç takılmadan cevaplatacak bir yöntem ; Feynman Tekniği

Feynman tekniği 4 aşamadan oluşan bir tekniktir ve amacı bir ders konusu yada öğrenilmek istenen herhangi bir konunun daha iyi öğrenilmesi ve akılda kalıcılığının fazla olması için kullanılan bir tekniktir.

1.Konuyu seçelim

Feynman tekniğini kullanmaya başlarken öncelikle bir konu seçilmeli ve bu konunun üzerine çalışma yapılmalıdır. Seçilen konunun başlığı boş bir defter sayfası yada çalışma kağıdının en üstüne yazılmalıdır.

2.Konuyu Arkadaşınıza Anlatır Gibi Yazın

Seçilen konu başlığının altına konuyu hiç bilmeyen bir arkadaşınıza anlatıyormuş gibi en basit ve sade cümlelerle anlatarak yazın. Burada amaç konu hakkında neler bilindiği ve bunun ne kadarının aktarılabildiğidir.

3. Kaynağa Geri Dönün

Takıldığınız noktada ders çalıştığınız kitaba, deftere yada kaynağa geri dönüp tekrar tekrar çalışabilirsiniz. Ta ki konunun tamamına hakim olup hiç bilmeyen birine anlatacak kapasiteye gelinceye kadar. Kağıdınıza öğrendiklerinizi tekrardan yazın

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sadeleştirme ve Gözden Geçirme

Konunun hepsini öğrenip hiç bilmeyen birine anlatacak konuma geldiğiniz zaman kağıdınızı gözden geçirip eksik bir yer var mı diye kontrol etmelisiniz. Yazdığınız cümleleri mümkün olduğunca kısaltmalı ve hatta terimleri kendi anlayacağınız ve anlatabileceğiniz şekilde basite indirmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar