Sponsorlu Bağlantılar

Evsel atık; evlerde kullanılan ve artık kullanım süresi sona ermiş, kullanılmayacak durumda olan atıkların tümüne evsel atık denir. Evlerde çöpe atılan tüm atıklar evsel atıktır. Yemek artıkları, paketli gıdaların ambalajları, sebze-meyve atıkları, cam, plastik, karton ve eskiyen eşyaların tümü evsel atık kategorisine girer. Evsel atıkların bir kısmı geri dönüştürülemez iken bir kısmı geri dönüştürülebilir atıklardır. Evsel atıklar ayrıca sıvı atıklar ve katı atıklar olmak üzere de 2 gruba ayrılır.

Geri Dönüşüm; insanlar tarafından kullanılmış atıkların belli işlemlerden geçirilmesi sonucu tekrar kullanılabilir olmasına geri dönüşüm denir. Geri dönüşüm ile ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunulur. Çevrenin temiz tutulmasını, doğanın korunmasını sağlayan geri dönüşüm büyük önem taşımaktadır.

Geri dönüşümü yapılan atıklar ; cam, kağıt, karton, plastik, kullanılmış yağlar, piller, tekstil ürünleri, metal ürünlerdir.

Geri dönüşümü yapılamayan atıklar; deterjan atıkları, gübre, sebze-meyve atıkları, yemek atıkları, bebek ve hasta bezleri gibi atıkların geri dönüşümü yapılamamaktadır.

Bir çok belediye tarafından okullara, muhtarlıklara, büyük caddelere pil kutuları, atık yağ kutuları, elektronik atık kutuları ve tekstil kutuları konulmaktadır. Ayrıca hemen hemen her çöp kovasının yanında geri dönüşüm kovaları da bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar