Sponsorlu Bağlantılar

Bir hapishane düşünün ki suçluları değil de karı kocaları o hapishanede tutuyorlar. Böyle bir yer var mı diye merak ediyorsunuz değil mi? Evet böyle bir yer var ve 300 yıl boyunca evli çiftlerin hapis tutulduğu bir yer olarak hizmet vermiş.


Romanya’nın Transilvanya bölgesinde bulunan Saksonlar din olarak Protestan Hristiyanlığa inanırlarmış ve inançlarına göre bazı önemli sebepler dışında boşanma olayına izin verilmezmiş. İşte tamda bu sebepten dolayı burada bulunan bir kilisenin yanındaki küçük bir oda evlilik hapishanesi olarak kullanılmaya başlanmış.

Evliliğinde sorun yaşayan ve boşanmak isteyen evli çiftleri, rahipler 6 hafta boyunca bu odada kilitli tutarmış ve bu şekilde boşanmalarını önlemeye çalışırmış. Şu an müze olarak hizmet veren odanın özellikleri ise; iki kişinin uyuyabileceği büyüklükte küçük bir yatak, bir masa ve bir sandalyenin eşya olarak kullanılması ve kalın duvarlarla çevrili bir oda olması.

Biraz ürpertici gelse de evlilik hapishanesi kullanıldığı 300 yıl boyunca sadece tek bir boşanma gerçekleşmiş ve bu hapishane çiftlerin boşanmasının önüne geçmiş. Günümüzde de böyle bir uygulama olsa nasıl olur acaba ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar