Sponsorlu Bağlantılar

Endemik tür ender bulunan ve belli bölgelere ait türlere verilen isimdir. Ülkemiz endemik tür açısından oldukça zengin bir ülkedir. Gerek bitki çeşidi olsun gerek hayvan çeşidi ile dünyada endemik türlerin en çok bulunduğu coğrafyaların başında gelmektedir. Ülkemizde ve dünya üzerinde bir çok türün nesli tükenmek ile karşı karşıya kalması ve endemik türlerin de azalmaya başlamasından dolayı önlemler alınmaya başlanmıştır.

Her bir türün canlılık için önemi büyüktür, türlerin fazlalığı  canlı zenginliğini oluşturur aynı zamanda besin zinciri de sağlıklı şekilde kurulur, ancak türlerin yok olması demek tür zenginliğinin azalmasının yanında yok olan türe bağlı yaşayan canlı hayatını da tehdit etmeye başlamaktadır. Ülkemizde nesli tükenme tehlikesi olan türler ve endemik türlerin korunması için bir kaç çalışma yapılmaktadır.

  • Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün uygulamaya koyduğu ‘Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’ ile ülkemizdeki türler izlenilmeye ve yeni türler ortaya çıkarılmaya başlanıldı.
  • Nesli tükenme tehlikesi olan hayvan ve bitkilerin yaşam alanları devlet tarafından özel koruma bölgeleri ilan edilmekte, üreme dönemlerinde özel güvenlik önlemleri alınmaktadır.
  • Devletin kurmuş olduğu özel park ve bahçelerde nesli tükenme tehlikesi olan hayvanların üremesi ve çoğalması sağlanmakta, doğal yaşam alanları için iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.
  • Çevre ve Orman Bakanlığı, Bölgesel Çevre Merkezi, Kuş Araştırmacıları Derneği ve Doğa Derneği iş birliği ile kuşları korumak için bir proje yürütülmektedir.
  • Gen bankaları kurularak nesli tükenme tehlikesi olan türler ve endemik türler saklanılmaya başlandı.
  • Gebze Teknik Üniversitesinde kurulan Kriyo Bankası ile gen bankalarında çok uzun yıllara korunamayan bitki türlerinin korunması sağlanıldı.
Sponsorlu Bağlantılar