Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik akımını iletken bir madde üzerinden geçen elektrik yüklerinin hareketi olarak tanımlayabiliriz. Hareket eden yükler madde içerisindeki elektronlardır. Bir elektrik devresinin çalışıyor olması için akımın gelmesi gerekir. Elektrik devresinin baş elemanı akımdır. Elektrik devresinin çalışması için gerekli diğer elemanlar ise direnç ve gerilimdir.

Direnç; Elektrik akımına karşı oluşan bir etki vardır ve bu etkiye direnç denir. Elektrik akımı ve direnç birbirlerine ters etki uygular denilebilir. Direnç Ohm metre ile ölçülür.

Gerilim; Diğer adıyla voltaj veya potansiyel fark denilen gerilim bir devredeki iki uç arasındaki enerji yükü farkına denilir. Elektrik akımı ile gerilim arasındaki ilişkiye Ohm Yasası denir. Ohm Yasası bir devre elemanının üzerinde gerilim, üzerinden geçen akıma oranı sabittir.

Ohm Kanunu’ nu ifade edecek olursak Gerilim= Akım× Direnç tir. Ohm yasasına göre direnç ve akım ters orantılıdır. Akımın sabit olduğu zamanlarda voltaj (gerilim) ve direnç doğru orantılıdır. Direnç artarsa gerilim de artar. Direnç azalırsa gerilimde azalır. Ohm Kanunu Georg Ohm tarafından ortaya atılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar