Sponsorlu Bağlantılar

Ebegümeci çiçekli bir bitkidir. İnsanlar ilaç yapmak için çiçek ve yapraklarını kullanırlar.

Ebegümeci doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika’ya özgüdür, ancak günümüzde dünyanın birçok yerinde üretmektedir.

Bitki Tanımı : Mallow, Malvaceae bitki ailesinin iki yıllık veya çok yıllık bir bitkisidir. Küçük kıllarla kaplıdır ve genellikle sürünen gövdeleri vardır. Bir metre yüksekliğe kadar büyüyebilir.

Yapraklar koyu yeşildir ve çiçekler koyu mor damarlarla pembemsidir (Moritanya’nın ebegümeci çiçekleri koyu mordur). Çiçekler 2 ila 5 cm genişliğindedir ve yaprakları bardağa göre üç ila dört kat daha uzundur. Meyve halka şeklindedir ve çok sayıda küçük tohumlara ayrılır.

Ebegümeci ağız ve boğaz tahrişi, kuru öksürük ve bronşit tedavisinde kullanılır. Ayrıca mide ve mesane şikayetleri için kullanılır.

Gıdalarda ebegümeci renklendirici olarak kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ebegümeci Neden Faydalı?

  • Ebegümeci çiçeği, boğazı ve ağzı koruyan ve rahatlatan mukus benzeri bir madde içerir.
  • Bronşit, Mide bozukluğu.
  • Mesane problemleri.
  • İshal.
  • Ağız ve boğaz tahrişi.
  • Kuru öksürük.
  • Cilde uygulandığında veya banyoda uygulandığında yararlıdır.
  • Bu bitkinin geleneksel bitkisel ilaçlardaki diğer kullanımları arasında safra taşı, böbrek taşı , böbrek iltihabı, baş ağrısı, kabızlık, gastrit, diş ağrısı ve uykusuzluk tedavisi sayılabilir .
  • Bitkinin büzücü, bakteri yok edici ve antienflamatuar özelliklerine bağlı olarak harici olarak yaralar, kaynarlar, cilt döküntüleri, böcek ısırıkları, sivilce, egzama , akne ve şişlikler için bitkisel bir tedavi olarak yararlı olabilir .

Yaygın ebegümeci, üst solunum yolu mukozasına yardımcı olabilecek iyileştirici özelliklere sahip olduğundan, solunum problemlerini tedavi etmek için popüler bir bitkidir. Bitki, iltihaplı dokuyu koruyucu bir tabaka ile kaplayan birçok mukoza maddesi içerir.

Yaprak veya çiçeklerden yapılan bir çay öksürük , nezle ve ses kısıklığı için çareolarak kullanılabilir . Çiçekler ve yapraklar kullanılmadan önce ılık suda birkaç saat bekletilmelidir. Bitkinin tıbbi özelliklerini korumak için kaynatılmamalıdır.

Günümüzde kurutulmuş çiçekler ve ekstreler, birçok ticari çay harmanında ve öksürük için bir rahatlama olarak kullanılan reçetesiz ilaçlarda kullanılmaktadır.

Bitkiden yapılan çay, emziren annelere daha fazla süt üretmeleri için yardımcı olduğu söylenir.

Malva sylvestris ayrıca bir gıda kaynağı olarak kullanım alanına sahiptir. Tohumlar genç fındıklara benzerler ve yeşil salatalara yaprak ve çiçeklerle birlikte kolayca dahil edilebilirler. Mutfakta yaygın ebegümeci kullanımı unutulur ancak kesinlikle bir geri dönüş yapmayı hak eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Ebegümecinin Olası Yan Etkileri ve Etkileşimleri

Bitki toksik değildir ve herhangi bir kontrendikasyon, yan etki veya diğer ilaçlarla etkileşim rapor edilmemiştir.

Bu hem çiçekler hem de yapraklar için geçerlidir. Bununla birlikte, büyük dozlar müshil olarak kullanılabilir ve ishal olur.

Bazı literatürde gebe veya emziren kadınların bitkiden uzak durması gerektiği belirtilmektedir, ancak bitkilerin hamilelik sırasında güvenli olup olmadığını doğrulayan çalışmalar yoktur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygun ebegümeci dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda ebegümeci için uygun bir doz aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketlerinde ilgili talimatları takip ettiğinizden emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine danışın .

Sponsorlu Bağlantılar