Sponsorlu Bağlantılar

Hiç dünyadaki en zehirli ve ölümcül yılanın ne olduğunu merak ettiniz mi? En tehlikeli ve ölümcül ısırıkların birçoğu yılanlardan kaynaklanır. Bütün yılanlar zehirli olmasa da, 30 dakika içinde ölümcül hasarlar yaşatma potansiyeline sahip olabilirler. Bu yazıda sizin için dünyadaki en zehirli yılanları sıraladık.

Yılanlar, Afrika’nın kurak çöllerinden Ege Bölgesi’nin tropikal arka bahçelerine kadar her yerde olabilir. Yılanlar tarafından ısırılan kişilerde, nefes alma, kusma ve mide bulantısı gibi acı veren semptomların yanı sıra; uyuşukluk ve organ yetmezliği gibi birçok rahatsızlık görülebilir. Uygun tedavi uygulanmazsa sonuçları ölümcüldür. Birçok insanın hayatta kalmasını sağlayan anti-zehir geliştirilmiş olsa da; tedavi bazen olumsuz sonuçlanabilir.

25 – Jararaca

Jararaca, güneydoğu Brezilya’nın zengin ve yoğun nüfuslu bölgelerinde, en iyi bilinen zehirli yılandır. Burada 1902 ve 1945 yılları arasında yılan ölümlerinin %50’sinden (3.446 vaka) sorumludur (yüzde 0.7 ölüm oranıyla birlikte bu 25 ölümdür).

24 – Engerek

Viper yılanları dünyanın en zehirli sürüngenlerinden bazıları olarak kabul edilirler. Küçük sürüngenler ile beslenen Viper yılanları, avlarını öldürücü ve felç edici zehirlerle zehirleyerek avlarlar.

23 – Yeşil Mamba Yılanı

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil mamba, çoğunlukla Afrika’nın kıyı tropik yağmur ormanlarında, çalılıklarda ve batı Afrika’nın ormanlık bölgelerinde yaşayan çok uyanık, zeki, gergin ve son derece çevik bir yılandır. Yeşil Mamba oldukça zehirli bir türdür ve ısırıkları kısa süre içinde birçok insanı öldürebilir.

22 – Yeşil Ağaç Mambası

Diğer mamba türleri gibi, yeşil ağaç mambası oldukça etkili zehire sahiptir. Tek bir ısırığı birkaç kişiyi öldürmek için yeterli zehiri içerebilir. Zehir, sinirler, kalp ve kaslara etki eder ve vücuda hızla yayılır. Isırıklar, baş dönmesi, mide bulantısı, nefes alma ve yutma güçlüğü, düzensiz kalp atışı, ve nihai solunum felci gibi hayati değerleri tehdit eden semptomlar şeklinde görülebilir.

21 – Çok Bantlı Krait

Bilimsel laboratuvar çalışmalarına dayanarak, çok bantlı krait dünyadaki en zehirli kara yılanları arasında yer alır. Bu tür ilk kez 1861’de bilim adamı Edward Blyth tarafından araştırıldı ve o zamandan beri insanoğlunun en tehlikeli yılanlarından biri olarak tanınıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

20 – Bothrops Asper (Çukur Engereği)

Çukur engereği olarak adlandırılan bu yılanlar, çoğu zaman insan yerleşim alanlarına yakın, geniş bir ova bölgesi alanlarında bulunur. Her ne kadar zehiri diğer yılanlar kadar ölümcül olmasa da, insan yaşam alanlarına olan yakınlığından, insanlar için daha tehlikeli olduğu varsayılır. Bu tür, yaşanan yılan başı olaylarının ana sebebidir.

19 – Russell Engereği

Russell Engereği, tüm Asya’da her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olan, en tehlikeli yılanlardan biridir. Bir kez ısırıldıklarında insanlar, ağrı, şişlik, kusma, baş dönmesi ve böbrek yetmezliği gibi çok çeşitli semptomlar yaşarlar.

18 – Kara Dudaklı Kobra

Sponsorlu Bağlantılar

Bu tür dikkatli, gergin ve çok tehlikeli bir yılan olarak kabul edilir. Tehdit hissettiğinde, vücudunun ön kısmını yerden kaldırarak, yüksek sesle tıslar ve tipik kobra uyarı duruşunu gösterir. Çeşitli nedenlerden dolayı insanlara pek saldırmazlar. Zehri Afrika kobrası kadar etkili olmasa da, tehdit altında hissettiklerinde ölümcül ısırıkları yaşamı tehdit edebilir.

17 – Kıyı Taipanı

Kıyı taipanı genellikle Avustralya’da en tehlikeli yılan olarak kabul edilir. Oldukça gergin olan bu yılanın yakınlarındaki herhangi bir hareket saldırısını tetiklemektedir. Diğer yılan türleri gibi, taipan çatışmadan kaçınmayı tercih eder ve imkan verilirse sessizce ortadan kaybolur. Ancak kendini tehdit altında hisseder veya saldırı pozisyonu aldıysa ise, zehri bir insanı kısa sürede öldürebilir.

16 – Dubois Deniz Yılanı

Bu deniz yılanı batı ve kuzey Avustralya kıyılarından Yeni Gine ve Yeni Kaledonya adalarına kadar olan alanda yaşar. Dubois deniz yılanı, bilinen en ölümcül zehirlerden birine sahip olsa da, ısırığı bir insanı öldürmek için yeterli olan bir miligramdan daha azdır.

Sponsorlu Bağlantılar

15 – Kirpikli Engerek Yılanı

Tipik bir avcı olan kirpikli engerek, avını sabırla bekler. Çoğu zaman av bölgeleri değişiklik gösterir. Göç eden kuşlara ve oluşan şartlara göre av bölgelerinde değişiklik yaparlar. Kirpikleri parlak olduğundan avlarını kolaylıkla kendilerine çekerler.

14 – Boomslang Yılanı (Dispholidus typus)

Boomslang’ın ait olduğu “Colubridae” ailesinin birçok zehirli üyesi, küçük zehir bezleri ve verimsiz dişler yüzünden insanlara zarar veremezler. Bununla birlikte boomslang yılanı, çenesinin arkasında yer alan büyük dişleri sayesinde aktardığı, oldukça güçlü olan zehiri bakımından dikkate değer bir istisnadır. Bu yılan türü, ısırma esnasında çenelerini 170°’ye kadar açabilir. Bu durum genellikle kurbanını iç veya dış kanamadan öldürebilecek zehri vermesini sağlar.

13 – Mercan Yılanı

İlk başta kötü şöhretli doğu mercan yılanından kaynaklanan sinir bozucu bir ısırık gibi görülebilir. Çok az veya hiç ağrı, şişlik yoktur ve diğer semptomlar on iki saat boyunca görülmeyebilir. Bununla birlikte tedavi edilmezse, nörotoksin beyin ve kaslar arasındaki bağlantıları kesmeye başlar. Bu da solunum veya kalp yetmezliği ile sonuçlanan, ince konuşma, çift görme ve kas felcine neden olur.

12 – Batı Kahverengi Yılanı (Gwardar)

Batı kahverengi yılanı ya da Gwardar, Avustralya’ya özgü çok hızlı, oldukça zehirli bir elapid yılanı türüdür. Rengi ve deseni, büyük ölçüde lokasyona bağlı olarak oldukça değişkendir, ancak zehiri ve kurbanlarına (insan dahil) yol açtığı ölümcül hasar standarttır.

11 – Testere Pullu Engerek

Testere Pullu Engerekler küçüktür. Ancak sinirli, agresif yapısı ve ölümcül zehirleri onları çok tehlikeli yapar. Bun tür genellikle hızlıdır ve ısırılan kurbanlar için ölüm oranları yüksektir. Yaşadıkları bölgelerde (Afrika, Arabistan, Güneybatı Asya), diğer yılan türlerinin toplamından daha fazla insan ölümüne neden oldukları düşünülmektedir.

10 – Çıngıraklı Yılan

Çıngıraklı yılan ısırıklarında, uygun tıbbi müdahale uygulandığından ölüm oranı oldukça düşüktür. Ağırlıklı olarak Çıngıraklı Yılan Güneybatı ve Kuzey Meksika’da bulunurken, Arizona ve diğer eyaletlerde sıkça rastlanabilir.

9 – Hint Kobrası

Muhtemelen dünyanın en popüler yılanı olan bu zehirli yılan, kemirgenler, kertenkeleler ve kurbağalarla beslenir. Isırmanın yanı sıra, zehirli tükürükleri rakibin gözüne girerse şiddetli ağrı ve hasara neden olabilir. Tükürüklerini savunma veya saldırı amaçla kullanır.

8 – Kara Mamba

Siyah mamba, hızlı, sinirli, ölümcül zehirli ve tehdit edildiğinde, oldukça agresiftir. Birçok insanın ölümünden sorumludur. Afrika’da efsanevi canlı olarak kabul edilir ve birçok korku hikayesinde yerini almıştır. Bu nedenlerle siyah mamba, dünyanın en ölümcül yılanı olarak kabul edilir.

7 – Kaplan Yılanı

Avusturalya’nın yerli halkı olan kaplan yılanları, ülkenin en tehlikeli avcılarından biri olarak kabul edilir ve ülke çapında gerçekten korkunç bir şöhrete sahiptir. Bu tür saldırgan yapısı ve zehiri nedeniyle çok kötüdür.

6 – Mavi Krait

Tayland’da sıklıkla karşılaştığımız mavi krait, dünyanın en tehlikeli yılanlarından biri olarak kabul edilir. Çünkü tüm ısırıkların yüzde ellisinden fazlası ölümle sonuçlanır. Bazen antivenin uygulanması bile işe yaramaz.

5 – Doğu Kahverengi Yılanı

Bu yılan, farelerde denenen “bir toksinin ölümcül dozunun bir ölçüsü” değerine dayalı olarak dünyanın en zehirli toprak yılanı olarak kabul edilir. Avustralya’dan, Papua Yeni Gine’ye ve Endonezya’da insanlara saldırıp ölümcül zehrini yayan tehlikeli bir yılandır.

4 – Ölüm Toplayıcı “Death Adder”

Ölüm toplayıcı Avustralya’ya özgü bir yılan türüdür. Avustralya’da ve dünya çapında en zehirli kara yılanlarından biridir. Diğer yılanlardan farklı olarak, Adder yılanı günün büyük kısmını avını beklemekle harcamaktadır. Bir komando gibi yaprakları ile kendini kaplar ve avı yaklaştığında, ölüm toplayıcısı hızla zehirler ve sonra kurbanı yemeden önce ölmesini bekler.

3 – Filipin Kobrası

Tüm kobra türleri arasında, toksikoloji uzmanları Filipin kobasının muhtemelen en kuvvetli zehire sahip olduğunu iddia ediyor. Ölümcül tükürük insanı yarım saat içinde öldürebilir. Onun zehiri, sinir sinyallerinin iletimini kesmek ve solunum sistemlerini sakatlamak için ölümcül ve eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Bu, onu dünyanın en ölümcül ve en zehirli yılanlarından biri yapan gerçektir.

2 – İçbölge Taypanı

Bu yılanla ilgili en etkileyici şey, ne kadar zehirli olduğu değil, ne kadar hızlı ısırmasıdır. Son derece ölümcül olan zehrini kemirgenin derinliklerine enjekte etmeyi başardığı bir dizi hızlı hassas vuruşla öldürür. Onun zehiri, dünyanın herhangi bir yerindeki, herhangi bir yılan arasındaki zehirlilik bakımından eşsizdir.

1 – Belche Deniz Yılanı

Birçok uzmana göre, Belcher’in deniz yılanı zehiri dünyadaki diğer yılanlardan yaklaşık yüz kat daha zehirlidir. Sadece bir Kobra burcundan gelen zehirli bir damlanın, 150’den fazla insanı öldürecek kadar güçlü olduğu tahmin edilebilir, Belcher’in deniz yılanının zehirinin yalnızca birkaç miligramı binden fazla insanı öldürebilir. İyi olan şey, bu yılanın çok çekingen olduğu ve sizi ısırması için çok fazla kışkırtıcı olmanız gerektiğidir.

Sponsorlu Bağlantılar