Sponsorlu Bağlantılar

 

Guinnes Rekorlar Kitabı ile cimriliği tescillenen Hetty Green  namıdiğer ” Wall Street Cadısı”nın şaşkınlık veren hayatı ve cimriliğinin aksine bir milyarder olmasını konu edindik.

Babası Robinson Green’den kalan 7.5 milyon dolarlık bir serveti 100  katına katlayarak Dünyanın en zenginlerinden birisi olmayı başarır. Ancak cimriliği de servetinin büyüklüğü kadar büyüktür.

 

Babasından kalan parayı borsada düşük riskli ve vergi korumalı olan alım-satım hisselerinde kullanmaya başlamıştır. Ofise para ödememek için bankaların masalarında işlerini halleder , evinde kalorifer yakmaz ve hep aynı elbiseyi giyer. Her gün giydiği siyah elbisenin sadece yere değen kısımlarını yıkar böylece sabundan ve sabun parasından tasarruf eder.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kendisi gibi çok zengin olan dönemin bir milyarderi ile evlenen  Hetty Green’in 2 çocuğu olmuştur. Eşinin işlerinin kötü gitmesi ve iflas etmesi sonucu onu evden kovar ve onun bu hatasını affetmeyip ondan boşanır.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde, oğlu 11 yaşında bir kaza sonucu bacağını kırar ve onu çok para istemesinler diye kimsesizler hastanesine götürür. Hastanedeki doktorlar Greeni tanırlar ve ondan para isterler bunun üzerine oğlunu hastaneden alıp eve götürür ve kangren olan bacağı kesilmek zorunda kalır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Hetty Green’in ölümü ise hayatı kadar trajiktir. Bir markette yağsız bir sütün fiyatını çok yüksek bulması üzerine market çalışanı ile girdiği tartışma sonucu çok sinirlenip kalp krizi geçirir ve hayatını kaybeder. Tüm bu cimrilikleri üzerine de Guinnes Rekorlar Kitabı’ na “Dünyanın En Cimri İnsanı” olarak girer.

 

Sponsorlu Bağlantılar