Sponsorlu Bağlantılar

Ne kadar hızlı koşabiliriz? Araştırmalar, insanların saatte 64 km/s hızla koşabildiklerini göstermektedir. Ancak sürat koşusu hızlarının ortalama 19-25 km/saat olduğu belirlenmiştir.

“Bu çok kötü sayılmaz” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yazımızdan anlayacağınız gibi dünyadaki en hızlı hayvanlardan herhangi biriyle bir yarış kazanmak için 15 km/s’lik bir sürat yeterli olmayacaktır. Birçok hayvan inananlardan daha hızlı hareket edebilir. Bunlardan bazıları yırtıcı bazıları ise memelidir. Peki “Dünyadaki en hızlı hayvan hangisidir?” Birlikte inceleyelim…

Dünyadaki En Hızlı 10 Hayvan Hangisidir?

Dünyanın en hızlı canlısı olarak aklınıza ilk olarak çita gelebilir. Yırtıcı kara hayvanlarının içerisinde en hızlı çita olsa da dünyanın en hızlı hayvanı ünvanı çitaya ait değildir.

1. Alaca Şahin (Gökdoğan)

Kuşların, avlanma ve savunma gibi belli nedenlerden ötürü hız söz konusu olduğunda belli bir avantajı vardır. Bu klasman da Alaca Şahin epey hızlıdır. Avlanma esnasında dalış yaparak 321 km / saat hıza ulaşabilir. Bu özelliği onu korkunç bir avcı yapar. Avlanma dışında hızlı uçmaz. Alaca Şahin bir dalış yaparak gezegendeki en hızlı hayvan ünvanına sahip olur.

2. Fırkateyn Kuşu

Sponsorlu Bağlantılar

Bu muhteşem kuş hakkında bir kıyaslama yaparsak alaca şahinden yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Fırkateyn Kuşu saatte 152 km/s hıza ulaşabilir. Kuşlar arasında vücut ağırlık oranının en büyük kanat açıklığına sahiptir ve uzun süre havada kalabilir.

3. Yelken Balığı

En hızlı deniz hayvanı nedir? Bu onur, saatte 109 km/s hıza ulaşabilen yelken balıklarına gidiyor. Aracınız ile bir yelken balığının yarıştığını hayal edebiliyor musunuz? Yelken Balığı gerçekten suların en hızlı deniz hayvanı ünvanını hakediyor. Bu hız zaman zaman tehlikeli deniz hayvanlarına da bir göz dağı niteliği taşıyor.

4. Çita

Dünyanın en hızlı kara hayvanı elbette çitadır. Bu hayvan aslında antiloplardan biraz daha hızlıdır ve saatte 98 km/s hıza ulaşabilir. Bu değer 2012 yılında Sarah adında 11 yaşındaki bir çita tarafından kaydedildi. Bu listedeki diğer hayvanların çoğunun aksine, çita bir yırtıcıdır. Çita aynı coğrafi bölgelerde (sadece otlaklar değil, orman ortamları) yaşayan hayvanlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Çita uzun bir koşucu değil, bir sürat koşucusudur. Ölümcül saldırı için yeterli hız ile çevikliğe sahiptir. Çitalar insanlara göre dört kat daha hızlı hızlanabilirler. Ayrıca hızlı şekilde durabilirler. Çitaların hızının ve çevikliğinin güçle eşleşmediğini görmek de ilginçtir. Çita oldukça kırılgandır ve diğer avcılarla en çok mücadele eden yırtıcıdır. Sonuç olarak, avlarını güçlü rakiplerine hediye edebilirler. Yaralı bir çita hızla koşamaz, bu da hayatını tehlikeye atabilir.

5. Amerika Antilobu

Antilop, hız kategorisinde kara hayvanları arasında ikinci sırada yer alır. Saatte 96 km/s hızı ile çoğu yırtıcı hayvanın hızını geçebilir. İlginç olan Amerika Antilobu bilindik antiloptan farklıdır. Bu canlı Kuzey Amerika’ya özgüdür. Gerçek antiloplar da oldukça hızlıdır, ancak Amerika Antilobu kadar hızlı değildir. Antilopların geçmişte belki de Amerikan çitalarının tehdidi altında hızını evrimleştirdiğini söyleyebiliriz.

6. Güney Afrika Antilobu

Ovaların barındırdığı bir başka hızlı kara hayvanı Güney Afrika Antilobu’dur. Bu Antilop türü Amerikan Antilobu kadar hızlı değildir ama saatte yaklaşık 80 km/s hızları ile etkileyicidirler.

Sponsorlu Bağlantılar

7. Aslan

Güney Afrika Antilobu’nun hızı, ormanın en yırtıcı hayvanın olan Aslan ile neredeyse eşleşiyor. Aslanlar avlarını saatte yaklaşık 80 km/s hızla kovalayabilir. Bu da onları ovalarda son derece ölümcül yırtıcı yapar. Aslanlar sürü halinde avlandıklarından dolayı, düşük hızlarının onları kötü yönde etkilediği söylenemez.

8. Ceylan (Karaca)

Ceylan, 80 km/s hızla koşabilen antiloplar ve aslanlarla aynı kategorideki başka bir canlıdır. Ne yazık ki ceylanlar listemizde yer alan ve en hızlı hayvan olan çitaların en fazla tercih ettiği avdır. Ceylanı diğer ot oburlardan ayıran özellik ise çevik ve kıvrak hareket etmesini sağlayan kaslara sahip olması. Bu kaslar onu çitalar ve diğer yırtıcılardan kolaylıkla kaçmasını sağlar.

9. Bayağı Tavşan (Kahverengi Tavşan)

Sponsorlu Bağlantılar

Bayağı Tavşan, listemizdeki en küçük hayvanlardan biridir. Bu küçük canlı, son derece hızlı koşabilir ve saatte 75 km/s hıza ulaşabilir. Bu onu yırtıcılara karşı koruyan en önemli savunma özelliğidir.

10. Kanada Geyiği

Kanada Geyiği’nden daha hızlı koşan birkaç hayvan daha var. Ancak bu Geyik türü övgü dolu bir sözü hak ediyor. Çünkü bir ceylandan veya antiloptan daha büyük olmasına rağmen oldukça hızlıdır. Kanada Geyiği oldukça büyük, fakat onların büyüklüğü ve yapısı sizi aldatmamalıdır. Kanada Geyiği, saatte 72 km/s hızla listemizde 10. sırada yer alıyor. Bu durumda geyikleri sinirlendirmek pek akıllıca bir davranış olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar