Sponsorlu Bağlantılar

Bobby Fischer 1943’te Chicago’da(Illinois) dünyaya geldi. Fischer, satranç dünya şampiyonasını kazanan tek Amerikan vatandaşı olarak tarihe adını yazdırmıştır. Yahudi kökenli ve Amerika’da yetişmesine rağmen, paranoya, anti-Semitik ve anti-Amerikan rantlarına karşı yaptığı tuhaf davranışıyla tanınmıştır.

Brooklyn, New York’ta annesi tarafından yetiştirilen Fischer, altı yaşına kadar satranç oynadı. Genç yaşlarda Amerikan satranç yıldızı olarak bilinir ve 1956’da 14 yaşındayken ABD şampiyonasını kazandı. Bu zafer Onu Amerikan tarihinin en genç şampiyonu haline getirdi. 15 yaşına geldiğinde, 1958 “Portoroz Interzonal” turnuvasının ilk altısına giren en genç uluslararası Grandmaster olmayı başardı.

Fischer’in zamanında FIDE, Uluslararası Satranç Federasyonu veya Dünya Satranç Federasyonu, Dünya Satranç Şampiyonası için yarışmacılar belirlemek için Aday turnuvaları düzenledi. 1962’de aday olan Fischer, Rus oyuncuları gizli anlaşma yapmakla suçladı ve bir sonraki Dünya Şampiyonası dizisinden çekildi. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, Fischer kendini anti-sosyal davranışlarıyla rekabette sabote etti. 1972’de ABD Satranç Federasyonu, Fischer’in Dünya Şampiyonası oynamasına izin vermek için o yılki adaylar için diğer üst düzey niteleyicileri zorlayarak istifaya zorladı. Orada Fischer rakiplerini tamamen dışladı. 20 maçlık seriden sonra, Dünya Şampiyonası için Boris Spassky ile yüzleşmek için eski Dünya Şampiyonu Tigran Petrosian’ı yendi.

Ancak maç neredeyse gerçekleşmedi. Fischer, turnuvanın İzlandalı sunucularından muazzam taleplerde bulundu. Spassky maçını kazandığı takdirde, kapılardan elde edilen gelirin payını ve daha büyük bir ödülü alması konusunda ısrarcıydı. Ayrıca komünistlerin olduğu Sovyet satranç ekibinin kuklaları olduklarını iddia ediyordu. Şampiyona nihayet başladığında Fischer karakteristik açıdan kötü oynadı ve ilk iki maçını Spassky’ye bıraktı ancak rakibini arkadaki odalarda kameralar dışında uzatmaya ikna ederek geri döndü. Fischer’in elde ettiği nihai zafer, onu Amerika’daki satrançta, ünlü bir oyuncu haline getirdi.

Üç yıl sonra şampiyonluğunu savunma zamanı geldiğinde, FIDE cesur taleplerinin bir diğer dizesini reddetmesinden sonra Fischer maçı kaybetti. Her ne kadar açıkça dünyanın hakim oyuncusu olmasına ve tarihe göre en yüksek satranç veya Elo derecesine ulaşmış olsa da 1975’te uluslararası rekabette emekliye ayrılacaktı. Sonraki yıllarda Fischer’in davranışları gittikçe istikrarsız ve tutarsız hale geldi. 1984’te Encyclopedia Judaica’nın yayın organlarından adının çıkarılmasını istedi. 11 Eylül 2001’den sonra Fischer radyoda, Dünya Ticaret Merkezi saldırılarının George Bush’un yönetim şekline dönüştüğünü söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Fischer’in tekrar Spassky’ye karşı oynadığı maç, Birleşmiş Milletler’in o ülkedeki spor karşılaşmalarına karşı ambargo uygulanmasına rağmen 1992’de Yugoslavya’da yapıldı. Fischer, Spassky’yi mağlup ederek 2 milyon dolardan fazla ödül kazandı. Daha sonra vergi kaçırdığı gerekçesi ile kendi topraklarında aranan bir kişi oldu ve 2000’de Amerikan vatandaşlığını kamuoyunca kınadı. 17 Ocak 2008’de vefat etmiştir. Hayatını anlatan Şah Mat filmi fragmanını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar