Sponsorlu Bağlantılar

Bitkilerin çimlenmesi  ve büyümesi için bir çok etken gereklidir. Su, ışık, nem gibi etkenlerin hepsi yeterli olsa bile bitkiler çimlenmeyebilir. Belli bir noktaya geldikten sonra büyümesinde bir duruş olabilir. Bitkinin dış etkilerden değil, içsel etkilerden dolayı çimlenmesinin durması olayına dormansi denir. Bazı bitkilerde dormansi 1 gün sürerken bazı bitkilerde 3 aydan fazla sürmektedir. Dormansi olayı bazen bitkiler için iyi bir durum olmaktadır. Dormansi durumundaki bitki içinde besinleri depolar ve büyümeye devam ederse daha sağlıklı, olgun bir bitki olur. Dormansi olayı bir kaç şekilde gözlenebilmektedir; tohumda dormansi, apikal dormansi ve kış dormansisi.

Tohum Dormansi; tohumun yapısından kaynaklı olan dormanside tohumun sert yapısından dolayı su ve oksijen içeri giremez ve tohumdan kaynaklı dormansi olur.

Apikal Dormansi; Uç tabakada bulunan tomurcuklar kendinden daha aşağıdaki tomurcuklara baskı uygular ve bitkinin büyümesini durdurur. Eğer bitki budanarak uç tabakadaki tomurcuklar alınırsa bitki büyümeye devam eder.

Kış Dormansi; Kışın ışık ve sıcaklığın azalmasına bağlı bitkinin hormonlarında değişimler olarak bitki dormansiye uğrar.

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar