Sponsorlu Bağlantılar

Disleksi; özellikle çocuklarda ilkokul çağlarında görülen okuma, yazma, konuşma ve dinleme güçlüklerine denilir. Disleksi Türkçe anlamı  öğrenme bozukluğudur. Matematiksel işlemleri, harfleri, sayıları öğrenmede güçlük yaşayan kişilere disleksi hastası denilir. Disleksi bir zihinsel gerilik yada zeka problemi göstergesi değildir. Hatta üstün zekalı çocuklarda bile disleksi görülebilmektedir. Bu öğrenme güçlüğü geçici bir dönem olup, çocuğun henüz bu eğitimi almaya hazır olmadığı anlamına gelmektedir. Harfleri ve sayıları birbirine karıştırırlar, Disleksi olan çocuklara bu konuda özel bir eğitim almış öğretmenler tarafından özel metodlarla eğitim verilmelidir. Okumayı, yazmayı, sayıları, harfleri farklı işitsel, görsel ve sözel materyal ve metot kullanarak öğretilebilir. Bu çocuklara özel bir eğitim verilmesi gerektiği gibi verilen eğitim yine özel sınavlarla kontrol edilmelidir. Yazma ve okumada zorluk yaşadıkları için sözel sınavlar disleksi olan çocuklar için daha uydundur.

Disleksi doğuştan yada sonradan ortaya çıkan olarak iki çeşittir. Doğuştan gelen disleksinin sebebi tam bilinmemekle birlikte anne adayının hamilelik sürecinde yeterli ve düzgün beslenmemesi, alkol ve sigara kullanımları gibi sebeplerden dolayı olduğu düşünülmektedir. Sonradan oluşan disleksi ise çocuğun yaşadığı bir travmadan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Disleksi olan çocuklara hasta gözüyle bakmak doğru değildir. Diğer özel çocuklar gibi onlarda özel çocuklardır ve yaşamlarının geri kalan kısmını daha iyi sürdürmeleri için iyi bir eğitime ihtiyaçları vardır.

Disleksi olupta ilerde dahi olan kişiler bile vardır tarihte. O kişilerden en ünlüsü Albert Einstein’dir. İlkokul yıllarında konuşma, okuma ve yazma güçlüğü çektiği için kötü muamele gören Einstein bilim dünyasının en büyük buluşlarını yapmış ve atomu parçalamayı başarmıştır. Bu gücü ve özgüveni Einstein’e veren ise ona daima destek olan ve okuma yazmayı öğreten annesidir. Disleksinin belli bir tedavi yöntemi yoktur. Zamanla düzelebilen bu sorunun en aza indirgenmesi için çok iyi bir eğitime ihtiyaç vardır.

Sponsorlu Bağlantılar