Sponsorlu Bağlantılar

Destek ve hareket sistemi insan vücudunu ayakta tutan, şekil veren ve hareket etmesini sağlayan vücuttaki en önemli sistemlerden birisidir. Destek ve hareket sisteminde bazı sorunlar yaşanması sonucu rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz;

Kırık

Kırık  durumu vücutta eklem bütünlüğünün bozulması sonucu meydana gelmektedir. Vücutta bulunan kemiklerden bir veya bir kaçının aldığı bir darbe yada farklı sebeplerden ötürü kırılmasıdır.

Çıkık

Çıkık durumu kemiğin aşırı zorlanması veya bir darbeye maruz kalması sonucu kemiklerin eklem yerinden ayrılması durumudur. Kişide kırık veya çıkıktan şüpheleniliyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Burkulma

Eklemlerin veya çevresindeki bağların aşırı bir zorlanma sonucu yırtılması ve olması gerekenden gergin duruma gelmesine burkulma denir.

Menisküs

Dizde bulunan eklem bölgesinde bulunan kıkırdakların zarar görmesi veya yırtılması durumuna menisküs yırtılması denir. Dizde bulunan menisküsler rahat hareket etmeyi sağlayan diz bölgesini saran süngerler gibidir. Aşınması veya yırtılması kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

 Osteoporoz

Daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlık kemik erimesi olarak da bilinir. Yeterli kalsiyum alınmaması, kalsiyumu dışarı atıcı besinlerin fazla tüketilmesi (aşırı tuz, kafein ve bazı ilaçlar) ile kemik kütlesinde bir azalma meydana gelir. Kemikler zayıflar ve kırılabilir duruma gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Romatoid Artrit

Eklemlerde meydana gelen ağrı, şişme ve sertleşme durumuna artrit denir. Eklem çeperlerinin arasının su toplaması ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar