Sponsorlu Bağlantılar

Deniz ineği denizlerde yaşayan, sadece ot yiyerek beslenen bir memeli türüdür. İsmi çok fazla duyulmamakla birlikte bir çok deniz canlısı gibi onunda soyu tükenmekle karşı karşıyadır.  Hint Okyanusu, Kızıl deniz, Afrika, Asya kıyıları gibi farklı bölgelerde yaşarlar. Günümüzde yaşayan 2 farklı grubu kalmıştır.

Deniz ineğinin vücut yapısı  şöyledir; ön ayakları yüzgeç şeklinde olup arka ayağı ise küreğe benzeyen yada yarım ay şeklinde olan daha büyük bir yüzgeç şeklindedir. 2-4 metre arasında değişen boyları vardır ve kiloları 300 kg ile 600 kg arasında değişmektedir. Belli bir çiftleşme dönemi olmayan deniz ineği dişisi yıl içinde bir kaç farklı deniz ineği ile çifleşebilir. Hamilelik süresi 1 yıl olan denizineği yavrusu 18 ay anne sütü alır ve daha sonrasında o da sadece otlarla beslenir.

Fazla sosyal olmayan bu canlılar zamanlarının çoğunu yemek yiyerek geçirirler ve günlük 45-50 kg ot yerler. Diğer deniz canlıları gibi sadece deniz altında durmazlar ve sık sık deniz yüzeyine çıkıp hava alırlar. Yemek yemek dışında suyun içinde süzülmek, uyumak gibi davranışlar gösterirler. Çok yavaş hareket etmeleri ve kemiklerinin çok hassas olması sebebiyle gemi, tekne gibi deniz araçlarının pervaneleri tarafından çok zarar görürler. Bu pervaneler ve suların kirletilmesinden dolayı nesilleri tükenmek üzeredir. Eğer bir pervaneye takılıp ölmezlerse ömürleri yaklaşık 40-60 yıl kadardır.

Sponsorlu Bağlantılar