Sponsorlu Bağlantılar

Mimar Sinan‘ın eserlerinden birisi olan bu Cami Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yer almaktadır. Gebze’nin hakim bir tepesine inşaa edilmiş olan bu eser Yavuz Sultan Selim‘in damadı olan Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu bilgi caminin kapısında bulunan yazıtta yer almaktadır. 1523 yılında inşaa edilen cami şimdilerde şehrin merkezinde, betonarme binaların ve metal yığınlarının arasında kaybolup gitmektedir. Çoban Mustafa Paşa Camiinin külliyesin de cami, türbe, güneş saati, imaret, tabhane, kervansaray şadırvan, misafirhane, medrese, tekke, semehane ve kütüphane bulunmaktadır. Caminin dışında kalan hamam ve hanların halkın işletmesine özen verilmiştir. Son yıllarda Gebze Belediyesi’nin çevre düzenlemesi ile Mustafa Paşa Camii bölgede daha belirgin hale gelmiştir.

Çoban Mustafa Paşa Kimdir?

Bosna‘da Çoban olan Mustafa Paşa Yavuz Sultan Selim Han ile Mısır seferine katılmıştır. Sefer sonrası Piri Mehmet Paşa’nın koruması olan Mustafa Paşa devlet kademesinde çeşitli görevlerde hizmetler vermiştir. En son Divanı Hümayun’un 2. Veziri olmuştur. Vezirlik vazifesini hakkı ile yerine getirmeye çalışan Mustafa paşa savaşlarda da aktif rol almıştır. 1521 yılında Sultan Süleyman orduları ile Belgrad seferine ardından da Rodos seferine Serdar olarak katılmıştır. Başarılarını gören Kanuni, güven duyduğu Mustafa Paşayı Mısır’a vali olarak atanmıştır. Mısır o zamanlar karışık olduğundan sık sık isyanlar baş göstermekte idi. Mustafa Paşa bu 6 aylık görevinde bir isyanı başarılı şekilde bastırmıştır. Daha sonrasında İstanbul’daki Vezirlik görevine geri atanmıştır. Hayatının son yıllarını Gebze’de çeşitli hayır kurumları, medreseler, aşevleri, külliyeler yaptırarak geçiren Paşa, vefatından sonra Çoban Mustafa Paşa Camii’nin külliyesinin yer alan türbeye defnedilmiştir.

Çoban Mustafa Paşa Camii Ulaşım

Adres : Hacıhalil Mahallesi 1222/2. Sokak No : 3 41400 Gebze/Kocaeli

İstanbul’dan gelenler Gebze Tem Batı çıkışından ayrıldıktan sonra Merkez tabelalarını takip ederek Camiye ulaşabilirler.

  • İstanbul’dan 80 km mesafede (50 dakika)
  • İzmit’ten 60 km mesafede (40 dakika)
  • Sakarya’dan 100 km mesafede (1 saat)
Sponsorlu Bağlantılar