Sponsorlu Bağlantılar

Cinsiyetin Belirlenmesi

a. Eşeyin Modifikasyonla Belirlenmesi

Bonellia isimli hortumlu bir deniz hayvanı olup, döllenmiş yumurtalarını suya bırakmaktadır. Bu yumurtaların bazıları suda serbest olarak gelişirken, bazıları Bonellia’nın hortumuna  yapışarak gelişimini tamamlar. Suda serbest gelişenlerin hepsi dişi, hortuma yapışanların ise hepsi erkek olmaktadır. Buradan anlaşılan ise cinsiyetin hortumdan alınan bazı maddelerin belirlediğidir.

Bir halkalı solucan türünde ise solucan genç evrede iken cinsiyeti erkek, daha ileri evrelerde ise cinsiyeti dişi olmaktadır. Buradan anlaşılan ise cinsiyetin vücut büyüklüğüne göre değiştiğidir.

b. Eşeyin Kromozomlarla Belirlenmesi

Bazı kromozomlar cinsiyeti belirleyen genleri taşırlar, bunlara gonozom denir. Diğer kromozomlar ise vücut karakterlerini belirleyen genleri taşır. Bunlara ise otozom denir.

İnsanda Eşeye Bağlı Kalıtım

İnsanlarda bazı karakterler sadece X kromozomu üzerinde, bazıları sadece Y kromozomu üzerinde bazıları ise her ikisinden aktarılmaktadır. Renk körlüğü sadece X kromozomu ile aktarılır. Sadece Y kromozomu ile aktarılanlar ise kulak kıllılığı, ayak parmaklarının yapışık olması, balık pulluluk, sakal- bıyık gibi  karakterlerdir. Hem X hem Y ile aktarılan hastalıklar ise hem erkek hem dişilerde aynı oranlarda görülen hastalıklardır. Bazı göz rahatsızlıkları  buna örnektir.

Sponsorlu Bağlantılar