Sponsorlu Bağlantılar

Bitkilerde üreme hem eşeyli hem de eşeysizdir. Ancak çiçekli bitkilerin çoğu eşeyli olarak ürer ve çiçek, eşeyli üreme sürecinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, çiçek aynı zamanda bir bitkinin üreme kısmı olarak da adlandırılır. Komple çiçek tipik olarak şunlardan oluşur: Sepals, Sapçık, kaliks yaprakları

Stamen – anter ve filamandan oluşan erkek üreme kısmı.

Pistil – üç bölümden oluşan dişi üreme kısmı-stigma, stil ve over.

Bitkilerde Eşeyli üreme

Ercik veya pistilin veya her ikisinin varlığına bağlı olarak, bir çiçek biseksüel veya biseksüel olarak sınıflandırılabilir. Çiçekli Bitkilerde eşeyli üreme üç aşamaya ayrılmıştır:

Tozlaşma

Tozlaşmalar, polen tanelerinin anter ve bir bitkinin aynı çiçeğinin stigması boyunca veya gübreleme ve tohumların üretimi için farklı bitkilerin çiçeğine aktarılması işlemidir. Polen taneleri transferinde rol oynayan ajanlar kuşlar, rüzgar, hayvanlar ve sudur. kendi kendine tozlaşma ve çapraz tozlaşma iki farklı tozlaşma türüdür.

Bir Zigotun Oluşumu

Tozlaşmadan sonra, erkek gamet, pistilin tarzı ile yumurtalıklara aktarılır ve erkek gamete, bir zigot oluşturmak üzere dişi gamet ile kaynaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Meyve ve tohum oluşumu

Bir zigotun oluşmasından sonra, bir embriyoda gelişmesine izin verilir. Ovüller tohumlara dönüşür ve yumurtalıklar meyveye dönüşür.

Sponsorlu Bağlantılar