Sponsorlu Bağlantılar

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Chia tohumu birden beslenme listelerinde yerini almaya başladı. Peki nedir bu Chia tohumu, faydaları nelerdir, yan etkileri nelerdir? Bu soruların tamamının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Chia tohumu Güney Amerika’da yetişen bir çayın tohumudur. Bir çok faydası olan Chia tohumu bir çok markette satışa sunuluyor. Özellikle diyet yapanların kullandığı Chia tohumu kilo vermek isteyenlerin dışında bir çok faydası ile herkesin kullanacağı bir besin. Chia tohumu sıvı ile temas edince şişip hacmi büyür ve midede tokluk hissi oluşturur.

Chia tohumu salatalarda, tatlılarda, yemeklerde, çorbalarda kullanılabilir. Baharat gibi sonradan eklenerek kullanılacağı gibi sütlü tatlılarda süt ile karıştırılıp jel hali alınca da tüketilebilir.

İçeriğinde bol miktarda kalsiyum, fosfor, protein, manganez içermektedir. Yüksek lifli yapısı ile de tok tutucu etkisi vardır. Kas ve eklem ağrılarını dindirici bir etkisi vardır. Hücre yenilenmesini ve onarılmasını sağlar, cilt ve saçları canlandırır. Dişler ve kemikleri güçlendirir, büyüme çağındaki çocukların ve kemik hastalığı çekenlerin kullanması çok faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar