Sponsorlu Bağlantılar

Çevremizde sürekli bir ses vardır. Yolda yürürken, okulda ders yaparken, evde televizyon izlerken bile bir ses her zaman bize eşlik etmektedir. Duyduğumuz bu seslerin çıkarak bir kaynak vardır, buna ses kaynağı denilmektedir. Doğada kendiliğinden ses çıkaran ses kaynaklarına doğal ses kaynakları denir. İnsan tarafından üretilmiş bir eşya veya cihazın çıkardığı ses ise yapay ses kaynağı denir. Doğal ve yapay ses kaynaklarına verilecek örnekler ise şöyledir;

Doğal ses kaynağı örnekleri; yağmurun çıkardığı ses, rüzgar sesi, ağaçların yapraklarının çıkardığı sesler, kuşların ötmesi, kedilerin miyavlaması, deniz dalgalarının çıkardığı sesler, gök gürültüsü, insanların konuşurken çıkardığı sesler, bebek ağlaması gibi aklımıza gelebilecek tüm sesler doğal seslerdir.

Yapay ses kaynağı örnekleri; arabaların çıkarmış olduğu korna, fren gibi sesler, saatin çalışırken çıkarmış olduğu ses, televizyon-radyo gibi tüm elektronik aletlerin çıkardığı sesler, tüm müzik aletlerinin sesleri, telefondan çıkan sesler, makinelerin çalışırken çıkarmış olduğu seslerdir.

Bir ses kaynağına yaklaşıldığı zaman sesin şiddeti artmakta, ses kaynağından uzaklaşıldığı zaman sesin şiddeti azalmaktadır. Bu şekilde gözlerimiz kapalı iken bir sesin yakından mı yoksa uzaktan mı geldiğini işitme duyumuz ile anlamak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar