Sponsorlu Bağlantılar

Dünya’da teknolojinin en çok geliştiği yer olan Amerika’nın göbeğinde bir köy düşünün ki ne internet kullanımı nede telefon kullanımı var. Wi-fi,cep telefonu ve hatta mikrodalga fırın kullanımı bile yasak. Sebebi ise bu köyde bulunan dünyanın en büyük teleskopu, Green Bank Teleskopu. Bu teleskopun sahibi Amerikan devleti ve teleskop Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından kontrol ediliyor.

Green Bank teleskobu 148 metre boyuyla dünyanın en büyük teleskobu ve en büyük hereket ettirilebilir cismi. 34.ooo kilometrelik bir alanın ” Ulusal Radyo Sessizlik Bölgesi” olarak ilan edilmesinin sebebi de yine bu teleskop. Cep telefonu ve kablosuz elektronik aletler bu teleskop için birincil sırada tehlikeyi oluşturuyor.

Teleskobu korumak için yapılan bu elektronik yasak, köyde elektronik hassasiyeti bulunan insanlarında toplanmasına sebep olmuş. Dünyanın farklı yerlerinden elektromanyetik hassasiyeti olan kişiler bu köyde yaşamaya başlamış.Köyün nüfusu şuan 147 kişiden oluşuyor ve adı gibi yeşil ve çok sessiz bir köy.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Polis ve ambulanslar için kullanılan kablosuz iletişim araçlarının dışında tüm sinyaller yasak. 2021 yılına kadar teleskop uzayı dinlemeye devam edecek.

Sponsorlu Bağlantılar