Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için vücutlarında bazı bileşikleri bulundurmaları gerekmektedir. Bu bileşikler organik bileşikler ve inorganik bileşikler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda inorganik bileşiklerden bahsedeceğiz. İnorganik bileşikler 5’e ayrılır. Su, asitler, bazlar, mineraller ve tuzdur. İnorganik bileşikler canlıların yapısına katılarak enerji verirler. Canlılık olaylarının gerçekleşmesi için yine inorganik bileşiklerden yararlanılır. İnorganik bileşikler vücutta sentezlenemez bu yüzden dışarıdan gıdalar ile alınması gerekir.

Su

Canlıların yaşamı için suyun önemi hiç şüphesiz çok büyüktür. İnsanın ve diğer canlıların en küçük yapı birimi olan hücrenin büyük bir bölümü sudan oluşur. Suyun vücuda alınması ve kullanılması için her gün düzenli olarak su içilmelidir.

Asitler

Asitler suda çözündüğü zaman hidrojen iyonu veren inorganik bileşiklerdir. Asitler enzimlerin çalışmasında önemli rol oynar.

Bazlar

Bazlar suda çözündüğü zaman hidroksil iyonu veren inorganik bileşiklerdir. Bazlar hücre içi ve hücre dışı olaylarda rol oynar.

Mineraller

Vücuttaki organik yapıların yapısına katılan mineraller vücut için önemlidir. Dışarıdan su ve tuz yardımıyla vücuda alınırlar.

Tuz

Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların yapı taşı hücrenin dışarıdan su alıp vermesinde yani hücresel fonksiyonların çalışmasında tuz görev yapar. Tuzlar asitler ve bazların birleşmesi ile oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar