Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji her geçen gün hızla ilerlemektedir ve bilim insanları her gün farklı buluşlara imza atmaktadır. Bu buluşlar çoğu zaman hayatı kolaylaştırmak için yapılan buluşlar olmakla birlikte doğadan kopya çekilerek yapılan buluşlardır denilebilir. En eski çağlardan beri insanlar kuşlara hayranlıkla bakmış ve hep uçmayı hayal etmiştir ancak bir insanın biyolojik olarak bedeni uçmaya müsait olmasa bile uçmanın farklı yollarını bulmuş ve bu yönde icatlar yapılmıştır. Canlılardan esinlenilerek yapılan bu icatlara bir kaç örnek verecek olursak;

Lotus Çiçeği

Lotus çiçeği bir çok alanda bilim insanlarına ilham kaynağı olmuştur. Lotus bitkisi yüzeyinde suyu emmeyen ve tutmayan bir yapıya sahiptir. Ayrıca kendini temizleme özelliği  vardır. Bu özelliklerden faydalanılarak kendini temizleyen kumaşlar, boyalar, halılar üretilmiştir.

Balinalar

Balinaların yüzgeçlerinden faydalanarak bugünkü yüzme paletleri icat edilmiştir. Bu paletler sayesinde yüzücüler tıpkı balinalar gibi suyun içerisinde hızla hareket edebilmektedir.

Balıkçıl Kuşları

Balıkçıl kuşları havada uçarken çok hızlı bir şekilde denize dalış yapıp balıkları avlama yeteneğine sahiptir. Bu özelliğini kullanmasındaki en büyük rol gagasına aittir. Sivri ve uzun gagası sayesinde bir kaç saniye içinde çok yüksek hızlara ulaşabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu özellikten esinlenen Japonya hızlı trenlerin ucunu mümkün olduğunca sivri yaparak kısa sürede yüksek hızlara çıkmayı başarmıştır.

Yunus Balıkları

Yunus balıkları titreşim yayarak etrafında bulunan cisimleri algılamaktadır ve bu özelliği ile sonar cihazının icat edilmesine ilham kaynağı olmuştur.

Yarasa

Yarasalarda tıpkı yunuslar gibi titreşimler yaymaktadır ve bu titreşimler de radarların icadına ilham kaynağı olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunların dışında böceklerden esinlenilerek robot teknolojisi, yunus balıklarının baş kısmından esinlenerek gemi pruvası, yusufçuk böceğinden esinlenerek uçak kanatları da icat edilen diğer buluşlardandır.

Sponsorlu Bağlantılar