Sponsorlu Bağlantılar

Tanımı

Laniidae( Örümcek kuşugiller) familyasına ait bu kuşun Latince ismi Lanius excubitor (Büyük Örümcek Kuşu)  olarak adlandırılır.

Tepe,ense,sırtı ve kuyruk sokumu gri renkte olup, kanatları siyahtır.Göz kenarlarındaki sürmesi siyahtır ve üzerinde beyaz çizgisi bulunur.Kuyruğu uzun, ucu yelpaze şeklinde ve dış kenarlar beyazdır. Boyu 22-26 cm ,kanat açıklığı 32 cm ,ağırlığı ise 68 gramdır.

Beslenme

Büyük örümcek kuşları etçil beslenirler. Fare, kuş, böcekler , kertenkele ve küçük hayvanlar önemli besin kaynaklarıdır.Avını dikenlere takarak parçalayıp daha sonra yer.En yırtıcı kuşlar arasında yer alan bu kuşlar kendi boyundaki kuşları bile avlayabilir.Avını yakalarken pençelerinin yanı sıra, sivri gagalarının da işlevi büyüktür.Avını pençesiyle yakalayıp gagasıyla öldürür ve dikenlere asar.Kasap kuşu olarak da isimlendirilir bu yüzden.

Yaşam Alanları

Ülkemizde kışın açık arazilerde ve etrafa hakim yüksek bir noktada ( ağaç ve çalı tepeleri, direkler, teller) gibi görülebilir.  Ege,Akdeniz,İç Anadolu,Trakya ve Doğu Karadeniz gibi  bir çok bölgede yaşarlar.

Kuluçka süreleri 15-17 gündür. Yumurta sayısı 4-7 adet olabilir.Yumurta renkleri kirli beyaz, mavi ve bazen pembe renkte olabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar