Sponsorlu Bağlantılar

Buhar makinesinin icadı sanayi devrimine dayanmaktadır ve buhar makinesi icadı ile özellikle endüstri alanında insan gücünün çağı kapanmış, buhar gücü yani makinelerin çağı başlamıştır. İlk çağlardan bu yana tüm işler insan gücü ve bazı hayvanların gücü ile yapılmaktaydı ancak buharın makinelerde kullanılması ile insan ve hayvan gücünün yerin makineler almaya başlamıştır.

Böylece makine ile üretim hızlanmış ve endüstri sanayisi gelişmiştir bunun akabinde de sanayi devrimi olmuştur.

Buhar Makinesinin İcadı

Buharın gücünü ilk keşfeden kişi Mısırlı Heron ( M.S 50) adında bir mucitti. Basit bir sistem ile buharın gücünü ortaya koymuştur. Buharın itme gücü ile çalışan küre bir çark yapmıştır ancak o zamanlarda bu icat pek fazla insanın dikkatini çekmeyi başaramamıştır.

Heron’un Buhar Makinesi

Daha sonraki yıllarda buhar basıncının gücünden faydalanarak suyun yükseklere çıkması sağlanmıştır ve bu durum çok ilgi görmüştür. Özellikle fabrikalardaki suyun dışarı atılması için buhar basıncından faydalanmak o zamanlarda dikkat çekmiş ve böylece buhar basıncının makinelerde kullanımı yaygınlaşmış ve geliştirilmeye başlanmıştır.

Buhar Makinesi Nasıl Çalışır?

Buhar makinesinin kullanım prensibi ise şöyledir; buharın içerisinde var olan ısı enerjisinin mekanik enerjiye dönüştürülerek iş yapılmasıdır. Buhar makinesinin çalışması için her buhar makinesinin içinde bir miktar ısı enerjisi verecek yakıt olmalı, su kazanı bulunmalıdır. Su yakıt ile ısıtılarak buharlaştırılır ve buharda genleşerek bir basınç meydana getirir. Bu basıncın gücü ile de çalıştırılmak istenen düzenek çalıştırılır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar