Sponsorlu Bağlantılar

Bruksizm Türkçe karşılığı ile diş gıcırdatma rahatsızlığı toplumda bir çok kişide görülen bir sorundur. Uyku esnasında ortaya çıkan diş gıcırdatma durumu hem fiziksel, hem psikolojik olarak bu sorunu yaşayan kişiyi ve aynı evde yaşadığı kişileri rahatsız etmektedir. Diş gıcırdatma alt dişlerin üst dişlere çarpması ve sürtünmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Uyku sırasında bilinçsizce bunu yapan kişinin dişlerinde uzun vadede sorunlar ortaya çıkmakta ve hatta diş kaybına kadar durum gidebilmektedir. Diş gıcırdatma yaşayan kişilerin diş etlerinde hassasiyet, dişlerde kırılma, sallanma, baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Sebepleri; diş gıcırdatma sorununun sebepleri çoğunlukla psikolojiktir. Stresli bir yaşam, depresyon, yorgunluk, gerginlik gibi durumlar diş gıcırdatmaya sebep olabilir. Yapı itibariyle sinirli, aceleci, çabuk öfkelenen kişilerde de diş gıcırdatma görülmektedir. Ayrıca diş protezi yaptırmış kişilerde de diş gıcırdatma sorununa az da olsa rastlanmıştır.

Bruksizm Tedavisi

Diş gıcırdatma sorununun ortadan kalkması için öncelikle psikolojik sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Kişinin daha mutlu bir yaşam sürmesi gerekmektedir. Bruksizm sonucu ortaya çıkan dişlerdeki ve ağız içindeki problemler tedavi edilir, hasar gören dişler varsa onarılır, diş gıcırdatmasını önlemek için kişiye ısırma plağı, gece plağı verilir.

Bu plak dişlere takılarak gıcırdatma yapılmasını önler. Ancak diş gıcırdatmaya sebep olan sorunlar ortadan kaldırılmadıkça bruksizm tekrar edecek bir rahatsızlıktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Dişlerinizin Sağlığını Korumak için Bitkisel İlaç Tarifi İçin Tıklayın.

 

Sponsorlu Bağlantılar