Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların yaşamını sürdürmesi için gerekli olan bir düzen vardır. Besin zinciri bu düzenlerden birisidir. Beslenen bir canlının vücudunda bazı toksik maddeler birikmektedir. Bu maddelerin bir kısmı vücuttan atılırken bir kısmı vücut dokularında birikir. Bu birikimin besin zincirindeki canlılarda aşağıdan yukarıya doğru gidildikçe vücutlarında birikmesi olayına biyolojik birikim denilir. Üreticilerden tüketicilere doğru gidildikçe bu toksik maddelerin miktarı artar. Örneğin bir bitkinin içerisinde biriken A toksik maddesi onu yiyen çekirgenin vücuduna, oradan çekirgeyi yiyen kuşun vücuduna ve kuşu yiyen kedinin vücuduna geçerek artarak gider. Bitkideki A toksik maddesinin miktarı %2 iken kedinin vücudundaki toksik maddenin miktarı %15 olur.

İnsanlar ve diğer canlılar toksik maddeleri vücutlarından terleme, idrar, dışkı ve solunum gibi bazı yollarla dışarı atmaktadır. Ancak biyolojik birikimin fazla olması sonucu yeterli şekilde dışarı atılmayan toksik maddeler canlıların sağlığını kötü etkilemektedir.

Örneğin bir benzin tankerinin denize devrilmesi sonucu balıkların ve diğer deniz canlılarının vücudunda toksik madde miktarı olması gerekenden çok fazla olunca deniz canlıları ya ölecek yada bu canlıların dünyaya gelen yavrularında mutasyonlar meydana gelecektir.  Fabrikaların zararlı kimyasalları havaya salması sonucu karada yaşayan canlılar da bu kimyasallara fazlaca maruz kalır ve yine biyolojik birikim oluşarak hastalıklara ve ölümlere sebep olur.
Sponsorlu Bağlantılar