Sponsorlu Bağlantılar

Biyokütle canlı atıklarının tamamına verilen isimdir. Biyokütle enerjisi ise canlı atıklarının ölü olan kısımlarının yakılarak veya işleme tabii tutularak enerji üretilmesine denir. Canlı atıklar bitki ve hayvan atıklarıdır. Ancak çoğunlukla bitki atıkları yani ağaçlar, dallar, otlar gibi bitkisel maddelerin atıklarının yakılması söz konusudur.

Hayvansal olan kısmı ise genellikle hayvan atıkları yani tezeklerin yakılması sonucu olur. Biyokütle enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarındandır.

Biyokütle enerjisi ilk insanlardan günümüze kadar kullanılmıştır. Ateşi bulan ilk insanlar ağaçları, bitkileri yakarak aslında biyokütle enerjisini açığa çıkarmıştır. Biyokütle enerjisi ile üretilen bir kaç farklı biyoyakıt vardır. Katı, sıvı ve gaz çeşitleri bulunan biyoyakıtlar. Temiz ve yenilenebilir olması nedeniyle gelecekte de güvenle kullanılabilir. Biyokütle enerjisi bir çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle ısı açığa çıkardığı için evler, iş yerleri, işletmeler gibi bir çok yerde biyokütle enerjisinden yararlanılmaktadır. Biyoyakıt kullanarak fosil yakıtların çevreye verdiği zararı en aza indirebilir, böylece doğayı koruyabiliriz. Ayrıca biyoyakıt kullanarak enerjide dış ülkelere bağımlı olmaktan kurtulabilir, ülke ekonomisine katkıda bulunabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar