Sponsorlu Bağlantılar

Çiçekli bitkilerin üremesini ve çoğalmasını sağlayan en önemli olay tozlaşmadır. Bir çiçeğin erkek organı olan başçık da bulunan polenlerin yani çiçek tozlarının  dişi organın dişicik tepesine taşınmasına tozlaşma denir. 

  • Tozlaşma olayının gerçekleşmesinde bir çok yardımcı eleman vardır. Bitkiler diğer canlılar gibi bir yerden başka yere hareket edemediği için yardımcı elemanlar yardımı ile tozlaşma, üreme sağlanır. En önemli eleman rüzgardır. Rüzgar yardımı ile polenler bir çiçekten diğerine aktarılır. Kuşlar, böcekler, kelebekler, arılar, yağmur ve insan sayesinde yine polenlerin taşınması sağlanır.
  • Tozlaşma olayında taşınma söz konusu olduğu için erkek organdan fazla sayıda polen üretilir ve böylece tozlaşma ihtimali yani üreme ihtimali artırılmaya çalışılır.
  • Tozlaşmanın sağlanması için polenin dişicik tepesine ulaşması gerekir.
  • Doğada bir çok çeşit çiçek bulunmaktadır ve bir çok farklı polen çeşidi vardır. Ancak her polen sadece kendi türünün dişicik tepesine girebilmektedir.
  • Dişicik tepesinde bulunan mekanizma sayesinde farklı çiçek tozlarının yani polenlerin dişicik tepesine girmesi engellenir. Böylece her bitki türünden kendi türüne ait yavru bitkiler oluşur.
Sponsorlu Bağlantılar