Sponsorlu Bağlantılar

Bio-Gaz Nedir?

Biyogaz Türkiye için alternatif enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Biyogazın insan sağlığı açısından faydaları nı ve ekonomiye katkıları çoktur. Enerji sıkıntısı yaşayan Türkiye’de en elverişli alternatif enerji kaynağı biyogaz olduğunu bilinmektedir.

Not : 1 metreküp biyogazın 5.2 kilo likit gaza, 0.7 kilo petrole, 100 watlık bir lambanın 6 saatik verdiği enerji ile 3 ton ağırlığındaki bir yükün bir kamyonla 2.8 kilometre taşınmasında kullanılan enerjiye eşittir.

Bu enerji kaynağını dünyanın çeşitli ülkeleri kullanmaktadır. Çin, Hindistan ve ABD gibi ülkelerde çok miktarda biyogaz tesisi bulunur.

Ancak ülkemizde yıllar önce yapılan tanıtım faaliyetlerinden sonra bir gelişme yaşanmamıştır. Bu
önemli enerji kaynağı sadece üniversitelerde akademik çalışma dışına çıkamamıştır. Biyogaz üretiminde sadece hayvan gübresinin değil, hububatın sap ve samanın, yabani otların, bitkisel ürünlerin işlenmesi sırasında meydana gelen atıkların, mezbaha atıkları gibi birçok maddenin biyogaz üretiminde kullanılabilir. Ayrıca biyogazın halk sağlığına da olumlu katkıları vardır.

Bio-Gaz Nasıl Elde Edilir?

Beton bir çukura, 1 ton Büyükbaş hayvan gübresi, 1 ton su dökülür karıştırılır. Ağzı iyice kapatılır. Ara-sıra karıştırılır, bu çukura 1 adet karıştırıcı konabilir. Bir hafta sonra gaz oluşumu başlar, oluşan gaz kompresörle mukavemetli, bir yere aktarılır. Büyük aygaz tüpü olabilir. Gazı iyi depolamak sızıntıyı önlemek önemlidir.

4-5 adet inek, 1 ailenin tüm ısı giderlerini karşılayabilir. Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden proje ve pilot uygulama tesisi için yardım alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar