Sponsorlu Bağlantılar

Bilim araştırma merkezleri görevi itibariyle pozitif bilimler ile ilgili araştırmalar ve deneyler yapan, bilimsel çalışmaları teşvik eden destek veren, diğer ülkelerle iş birliği içerisinde bilimsel faaliyetleri yürüten ve bilim insanı yetiştiren kurumlardır. Bilim araştırma merkezlerinin tüm pozitif bilimler için önemi büyüktür ancak fizik bilimi için daha önemli bir konumdadır. Bilim araştırma merkezlerinde fizik bilimi ile ilgili yapılan araştırmalar, deneyler, uzay araştırmaları, nükleer araştırmalar, atom araştırmaları gibi çalışamalar fiziğin gelişmesi ve teknolojik olarak ilerlemesini sağlamaktadır. Fizik bilimi ile yakından ilişkili olan bazı bilim merkezleri şunlardır;

TÜBİTAK, TAEK, CERN, NASA , ASELSAN, ESA

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi)

1963 yılında kurulan ve milli olan bilim araştırma merkezidir. Ülkenin bilim ve teknoloji politikalarını belirler, bilimsel ve teknolojik ar-ge çalışmalarını yürütür. Özellikle mühendislik, tıp, tarım ve hayvancılık konularında bilimsel araştırmalar yapar.

TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu)

Nükleer ve radyoaktif madde kullanımından kaynaklı doğabilecek sorunları araştıran ve gerekli önlemleri alan, bilgilendirmeleri yapan milli bir kurumdur.

ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayi)

1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri için kurulan milli bir kurumdur. Askeri haberleşme, elektronik aletlerin kullanımı konularında araştırma ve üretim yapan bilim araştırma merkezidir.

Sponsorlu Bağlantılar

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)

1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla Fransa ve İsviçre sınırlarında kurulan bilim araştırma merkezidir. Nükleer araştırmalar yapan kurumda evrenin oluşumu ve büyük patlama ile ilgili deneyler yapılmaktadır. Yeni parçacık keşifleri yapılmaktadır.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı)

Fransa’da kurulan uzay araştırmaları yapan bilim araştırma merkezidir.

NASA (ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)

ABD nin uzay araştırma çalışmalarını yürüten kurumdur. Uzay istasyonları kurmuş, uzaya insanlı ve insansız araçlar göndermiştir. Ozon tabakasının incelenmesi içinde çalışmalar yapmaktadır.

 

Sponsorlu Bağlantılar