Sponsorlu Bağlantılar

Bilişim alanına büyük katkıları olan yüzlerce insan var. Aşağıdaki bölümlerde bilişim sisteminin, bugünün bildiği ve kullandığı kişisel bilgisayarın birincil kurucu ataları ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Bilgi İşleme Mucidi

Charles Babbage, icadının ve 1837’de Analitik Motor kavramının ardından bilgi işleminin babası olarak görüldü. Analitik Motor, bir Aritmetik Mantık Birimi (ALU), temel akış denetimi ve tümleşik bellek içeriyordu; ilk genel amaçlı bilgisayar kavramı olarak selamladı. Maalesef finansman sorunları nedeniyle, Charles Babbage hayatta iken bu bilgisayar asla inşa edilemedi.

Bununla birlikte, 1910’da Charles Babbage’nin en küçük oğlu olan Henry Babbage, temel hesaplamaları gerçekleştirebilecek makinenin bir bölümünü tamamlayabildi. 1991’de Londra Bilim Müzesi, Analitik Motor No 2’nin çalışma sürümünü tamamladı. Bu sürüm, Analitik Motor’un oluşturulması sırasında geliştirilen Babbage’ın inceliklerini birleştirdi. Babbage, icadını hayatında tamamlayamasa da, radikal fikirleri ve bilgisayar konseptleri onu bilgisayarın babası yapar.

Bilgisayarın Mucidi

Alan Turing, John Atanasoff ve John von Neumann’ın da bulunduğu bilgisayarın mucidi sayılabilecek birkaç kişi var. Bununla birlikte, bu yazının amacı için Z1, Z2, Z3 ve Z4’ün geliştirilmesiyle Konrad Zuse’u bilgisayarın babası olarak görmeyi düşünüyoruz.

1936-1938 yıllarında Konrad Zuse, Z1’i ebeveyninin oturma odasında yarattı. Z1, 30.000’den fazla metal parçadan oluşuyor ve ilk elektro-mekanik ikili programlanabilir bilgisayar olarak biliniyor. 1939’da Alman ordusu, Zuse’yi Z1’i esas alan Z2’yi üretmeyi etmeyi çalıştı. Daha sonra Z3’ü Mayıs 1941’de tamamladı, Z3 zamanı için devrim niteliğinde bir bilgisayardı. Ayrıca ilk elektromekanik ve program kontrollü bilgisayar kabul edildi. Son olarak, 12 Temmuz 1950’de Zuse, ilk ticari bilgisayar olarak kabul edilen Z4 bilgisayarını tamamladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişisel Bilgisayarın Mucidi

Henry Edward Roberts, “kişisel bilgisayar” terimini üretti ve 19 Aralık 1974’te Altair 8800’ü piyasaya sürdükten sonra modern kişisel bilgisayarların babası olarak görüldü.

Daha sonra 1975’te Popüler Elektronik’in ön kapağında yayınlandı ve büyük başarı elde etti. Bilgisayar, 439 dolarlık bir kit olarak piyasaya çıktı ve 621 $’ a parçaları monte edildi. Bellek kartı ve arabirim kartları gibi birkaç ek eklentisi vardı.Ağustos 1975’te 5.000’den fazla Altair 8800 kişisel bilgisayar satıldı; bu kişisel bilgisayar devriminin başlamasına sebep oldu.

Sponsorlu Bağlantılar