Sponsorlu Bağlantılar

Balinalar en büyük deniz canlılarından biridir. Beyaz balinaları diğer balinalardan ayıran özellik, renklerinin kar beyazı oluşu ve alın bölgelerinde şişliğe benzeyen çıkıntıdır. Beyaz balinalar suyun alında çıkardıkları kuş sesine benzer sesten ötürü deniz kanaryası ismini de almaktadır. Beyaz balinalar denizlerde ve bazı bölgelerdeki büyük nehirlerde yaşarlar. Boyları 4-5 metre uzunluğuna kadar ulaşmaktadır. Sürü halinde yaşayan beyaz balinalar 3 kişiden başlayan sürüleri yüzlü sayılara çıkabilmektedir.

Beyaz balinaların çiftleşme dönemleri kışın olurken yavru balinaların doğması ilkbahar, yaz aylarında olur. Erkek balina 8 yaşında üreme olgunluğuna erişirken, dişi balinalar 5 yaşında üreme olgunluğuna ulaşır. Çiftleşme sonrası 15 ay süren bir hamilelik süresi sonrası yavru balinayı 2 yıl annesi emzirerek besler.

Beyaz balinalar su canlıları ile beslenirler. Somon balıkları, mürekkep balığı gibi küçük balıkları yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Avını yakalama konusunda çok sinsi hareket eden beyaz balinaya katil balina ismi de verildiği yerler olmuştur. Beyaz balinalar insanlardan uzak kesimlerde yaşamlarını sürdürmelerine rağmen bazı balıkçılara saldırdıkları, hatta insanları av olarak gördükleri durumlar yaşanmıştır.

Orka Balinanın Özelliklerini Öğrenmek İçin Tıklayın..

Sponsorlu Bağlantılar