Sponsorlu Bağlantılar

 

 

Bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanan bir durum olan kasık fıtığı her 100  bebekten 1-3 ünde görülür. Erkek çocuklarına daha sık rastlanmaktadır.Kız çocuklarında da görülen kasık fıtığı sağ yada sol yada her iki kasıkta da olabilir. Anne karnında oluşan fıtığın belli bir sebebi henüz bulunamamıştır.

Fıtık kasıkta beliren fındık büyüklüğünde bir şişlik ile anneler tarafından farkedilebilir. Eğer bir yada iki kasık üzerinde de ele gelen bir şişlik varsa hemen çocuk cerrahına başvurulmalı ve teşhis konulmalıdır. Kasık fıtığı teşhisi konulan 3 günlük bebekte olabilir 3 yaşında bir çocukta. Ama her iki durumda da acele ameliyat gerektirmektedir.Kasık fıtığının ameliyatsız bir tedavisi yoktur. Zaman kaybedilmesi fıtığın bağırsakları yada yumurtalıkları sıkıştırıp organlara zarar vermesine sebep olabilir.Fıtık boğulması da denilen durumda hayati risk meydana gelmektedir ve bu riski göze almayıp en kısa zamanda işinin ehli bir çocuk cerrahına ameliyat yaptırılmalıdır.

Bazı çocuk cerrahları özellikle hasta yenidoğansa bu ameliyatı yapmaktan kaçınabilir ama hayati riskinde farkında olmalarına rağmen çocuğun biraz büyümesini beklemeyi önerebilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa hemen farklı bir çocuk cerrahına gidilmelidir. Çünkü anne çocuğu 24 saat kontrol altında tutamaz ve fıtık boğulması olursa ( gece uykuda bile olabilir) acil ameliyat olması gerekir 1-2 saat içinde. Bu riske girmeden tercih edilen iyi bir hastane ve doktor ile kolay ve küçük bir operasyon yapılarak bebek yada çocuk duruma göre bir kaç saat içinde evine gönderilebilir. Genel anestezi altında yarım saat süren bu operasyondan bir gün sonra normal hayata devam edilir. 1,5-2 cm lik bir kesit ile yapılan ameliyatın ardından dikişlerin alınmasına gerek yoktur ve izde kalmaz.

Sponsorlu Bağlantılar