Sponsorlu Bağlantılar

J. Bowly’ nin bağlanma kuramlarına göre bebeklerde bağlanma 3 şekilde olur. Bu bağlanma çeşitleri; güvenli bağlanma, kaygılı bağlanma ve kaçıngan bağlanmadır.

Güvenli Bağlanma

Anneye güvenli bağlanan 1 yaşındaki çocuklar, etrafta bağımsızca dolaşır, ara sıra annelerinin yanına dönerler. Anne odadan çıkınca üzülür, anne geri dönünce sevinirler. Annesi tüm ihtiyaçlarını karşılar, her istediği zaman anneye ulaşabilir.

Kaygılı Bağlanma

Kaygılı bağlanan 1 yaşındaki çocuklar anne odanın içerisindeyken bile huzursuzdurlar. Anne gidince ağlarlar, anne gelince annenin yanın koşarlar fakat anneye kızgınlık söz konusu olduğu için anneye vurma ve tekmeleme gibi davranışlar gösterirler. Bu davranışın oluşmasındaki sebep ise bebeğin ihtiyaçlarını karşılayan annenin tutarsız ve istikrarsız davranmasından dolayıdır. Bebeğin ihtiyaçları kimi zaman karşılanırken kimi zaman anneye ulaşamamaktadır.

Kaçıngan (Güvensiz)  Bağlanma

Kaçıngan bağlanan 1 yaşındaki çocuklar anne yokken ağlamaz, anne gelince kaçınır ve anneye öfkeli davranırlar.Anneyi yabancı kişilerden daha fazla tercih etmez, odada bulunan yabancı kişilerin yanında sakin şekilde davranır. Bu davranma şeklinin oluşmasındaki sebep annenin çocuğun ihtiyaçlarına ve ağlamalarına kayıtsız kalmasından dolayı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar