Sponsorlu Bağlantılar

Her insan anne ve babasından aldığı genleri taşır ve bu genler doğrultusunda fiziksel ve biyolojik özellikleri meydana gelir. Anne ve babadan gelen genler çocuğa eşit şekilde aktarılır. Ancak bazen bazı genler diğer genlere göre daha belirgin şekilde kendini gösterirken bazı genler daha az kendini gösterir. İşte bu durumun sebebi baskın gen ve çekinik gen kavramlarıdır.

Baskın (Dominant) Gen

Doğan bir çocuğun tıpkı annesine benzediğinin söylenmesi annenin genlerinin baskın olduğunu gösterir. Bu örnekten anlayacağımız gibi baskın yani dominant gen kişinin fenotipinde daha belirgin halde görünen genlerdir.

Kısaca bir özelliğin diğer özelliklere daha baskın gelerek kendini dış görünüşte göstermesi durumudur. Annesi kahverengi gözlü, babası yeşil gözlü olan bir çocuğun gözleri kahverengi ise annenin genleri babanın genlerine göre daha dominant yani baskın gendir. Diğer bir deyişle kahverengi göz geni, yeşil göz genine göre daha baskındır. Baskın gen daima büyük harfle ifade edilir.

Çekinik (Resesif) Gen

Tek bir kromozomda bulunarak etkisini gösteremeyen ancak iki kromozom bir araya gelince fenotipte etkisini gösteren genlerdir. Çekinik gen küçük harfle gösterilir. Çekinik gen yukarıda örneğini verdiğimiz yeşil göz genidir. Resesif olduğu için kendine dış görünüşte yer edinememiştir. Ancak hem anne hem baba yeşil göz genine sahip olursa bebekte yeşil göz genine sahip olur. 

Sponsorlu Bağlantılar