Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarının en güzel ve faydalı meyvelerinden birisi ayva vakti geldi çattı. Özellikle Kocaeli Eşme ayvası çok meşhurdur ve vitamin, mineral değeri bakımından çok zengindir. Meyveli tatlı sevenler için ayva tatlısı çok güzel bir seçenektir. Yapımı kolay yemesi çok keyifli bir tatlı olan ayva tatlısının tarifi şu şekilde;

Malzemeler

  • 2 adet ayva ( kişi sayısına göre ayva sayısı artabilir)
  • 3 Türk kahvesi fincanı dolusu toz şeker (8- 9 yemek kaşığı)
  • 4-5 adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • Yarım su bardağı su
  • Ayva çekirdekleri

Yapılışı

Ayva tatlısı yapımı için öncelikle ayvanın kabuğu soyulur ve içindeki çekirdekler çıkarılarak ayrı bir tabağa konulur. İkiye bölünen ayva teflon bir tavaya alınır. Eğer ayva sayısı fazla ise ayvaların kararmasını önlemek için limonlu suda bekletebilirsiniz. Ayvaların üzerine 1 adet karanfil batırılır. Her bir ayvanın üzerine dörtte üç kahve fincanı şeker dökülür. Yani 3 fincan şeker 4 adet ayvaya paylaştırılır. Biz tatlıyı biraz mayhoş sevdiğimiz için şeker miktarını az tuttum. Dileyen 4 kahve fincanı şeker kullanıp her yarım ayvanın üzerine 1 fincan şeker dökebilir. Bir çubuk tarçın ve ayva çekirdekleri de tavaya konulup üzerine su dökülür ve tavanın altı önce orta ateşte, su kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte yakılır.

Ortalama 1 saat içinde ayvalar yumuşamaya başlayacak ve rengi kırmızıya dönecektir. Su ve şeker ayva çekirdeğinin sayesinde jelimsi bir hale gelecektir. Pişen ayvaların üzerinden karanfiller alınır. Ayvalar bir tabağa alınır üzerine 1 er kaşık şerbet dökülür ve soğuyunca kaymak yada dondurma ile servis edilir.

Sponsorlu Bağlantılar