Sponsorlu Bağlantılar

Ay’ın Hareketleri

  • Kendi ekseni etrafındaki hareketini 29.5 günde tamamlar.
  • Dünyanın ekseni etrafındaki hareketini 29.5 günde tamamlar.
  • Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketini 365 günde tamamlar.
  • Ay’ın kendi ekseni etrafındaki hareket süresi, dünya çevresindeki hareket süresine eşit olduğu için, yeryüzünden Ay’ın daima aynı yüzü görülür.
  • Yeryüzünde güneş günü 24 saat olurken, ay günü 24 saat 50 dakika olarak gerçekleşir. 50 dakikalık farktan dolayı, gel-git olayı her gün kıyılarda bir önceki güne göre 50 dakikalık gecikmeyle ortaya çıkar.

Ay’ın Evreleri

1.Yeni Ay

Ay’ın güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile Güneş’in batısından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş’e dönük olan parlak yüzü Dünya’dan görülmez.

2. İlk Dördün

Yeni Ay’dan 7.5 gün sonra görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay’ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya’dan gözlenir. Bu döneme ilk dördün denir.

3. Dolunay

Yeni Ay’dan 14 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

4. Son Dördün

Ay’ın Dolunay’dan sonra Yeni Ay evresine yakınlaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya’dan görülme evresidir.

Sponsorlu Bağlantılar