Sponsorlu Bağlantılar

Ay, dünyamızın tek uydusudur ve dünya için önemi büyüktür. Tıpkı güneş tutulması gibi yılın belli zamanlarında ay tutulması da yaşanmaktadır. Ay tutulması olayı Dünya’nın Ay ile Güneş arasına girmesi sonucu oluşur. Ay Güneş’ten alması gereken ışığı alamaz ve Dünya’nın gölgesinden dolayı karanlık bir hale gelir. Ancak tamamen görünmez olmaz. Bu durumda Ay tutulması olayı gerçekleşir.

 

Ay tutulması her ay gerçekleşmez. Genellikle yılda 2 defa gerçekleşen bu olayın olması için Ay evrelerinden Dolunay evresinde olması gerekir. Ay kendi yörüngesi etrafında dolanırken Dünya’nın gölgesinde kaldığı durumlarda Ay tutulması gerçekleşir. Ay tutulması 40 dakika ile 1 saat süre arasında sürmektedir. Ay tutulmasının gözlenebilmesi için Ayın ufuk çizgisi üzerinde olduğu bölgelerde yaşamak gerekmektedir. Ay tutulması her zaman tamamen dolunayın üzerini kapatacak şekilde gerçekleşmeyebilir.

Ay tutulmasının  3 farklı çeşidi vardır. Bunlar;

  1. Tam tutulma
  2. Kısmi Ay tutulması (parçalı tutulma)
  3. Gölgeli Ay tutulması şeklindedir.

Her 3 tutulmada her yıl gerçekleşebilir veya gerçekleşmeyebilir. Bu ayın dünyaya yakınlığı  ve düğüm noktaları ile alakalı bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar