Sponsorlu Bağlantılar

Avustralya kökenli olan bu köpek ırkı, son derece zeki, hareketli, aktif ve sağlam yapılıdır. Avustralya göçmenleri tarafından büyükbaş hayvan sürülerine çobanlık etmek için geliştirilip, eğitilmiştir. Bugün hala sığır sürülerini güden köpek olarak kullanılıyor. Tüm faaliyetlerin parçası olmaktan ve yapmaktan oldukça zevk alır. Yabancılar açısından tehlikeli olmasına rağmen ailesinin sadık bir koruyucusudur. Çoban olarak kullanılmasının yanı sıra, çeviklik, itaat, ralli, flyball ve uçan disk müsabakaları dahil olmak üzere, köpek sporlarında da başarılıdır.

Fiziksel Özellikleri

 • Omuzlarının genişliği 20 cm
 • Ağırlıkları 30 ile 50 kg arası
 • Ömrü 12 ile 15 yıl arası
 • Erkeklerin boyu 45 ile 50 cm uzunluğunda, dişilerin boyu ise 42 ile 47 cm uzunluğundadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Avustralya Sığır Köpeği hem fiziksel hem de zihinsel olarak son derece aktiftir. Onu beladan uzak tutmak için düzenli bir işe veya aktiviteye dahil etmek gerekir.
 • Keskin dişleri ile ısırması Avustralya Sığır Köpeğinin doğal içgüdüsüdür. Uygun eğitim, sosyalleşme ve denetim ile bu potansiyel tehlikeli özelliğini en aza indirmek mümkündür.
 • Avustralya Sığır Çobanı Köpeği sahibine yoğun şekilde bağlı olup, ondan asla ayrılmak istemez. Bu özelliği ona “gölge” isminin takılmasına neden olmuştur.
 • Avustralyalı Sığır Çobanı Köpeği’nin çocuklara ve diğer evcil hayvanlara yardım etmesi veya saldırmamasının en iyi yolu, onlarla genç yaşlardan itibaren iletişim içinde olması veya büyümesidir.
 • Sağlıklı bir köpeğe sahip olmak için asla sorumsuz bir yetiştirici olmayın.
 • Evcil hayvan dükkanlarından köpek yavrusu satın almayın ve bakabilecekseniz yavru köpeklere sahiplenin.
 • Hastalıklardan korunmak için köpeğin bakımlarını ve testlerini aksatmadan yaptırın.

Kökeni

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği, 19. yüzyılda Avustralyalı yerleşimciler tarafından büyük çiftliklerde sürü hayvanlarını gütmek için yetiştirilirdi. Bu cins, agresif ve kontrol edilemeyen çiftlik hayvanlarını, ısırıklarla bir araya getirerek veya yönlendirerek çiftçilere büyük kolaylık sağlamıştır.

Bugünün Avustralyalı Sığır Çobanı Köpekleri, birçok cins ve melezlenmenin sonucu ortaya çıkmıştır. O yıllarda çiftçiler, Avustralya’daki sert iklim ve çalışma koşullarını kaldırabilecek cesur bir köpek aradı. Başlangıçta İngiltere’den getirilen köpekler işe yaramadı, bu yüzden yerli Dingo cinsi köpekler yetiştirildi. Birçok çiftçinin sayısız denemesi sonucu günümüz Avustralya Sığır Çobanı Köpeğinin ataları olduğuna inanılan köpekler geliştirildi.

Mavi renkli köpekler, çiftlik sahipleri ve göçmenler arasında popüler oldu. Bu köpeklere “Mavi Topuklar” ismi verildi. Bu cins özellikle “Queensland Blue Heelers” adı verilen sığır koşularında popüler oldu.

1893’te Robert Kaleski bu köpekleri yetiştirmeye ve 1897 yılında tanıtmaya başladı. Kaleski, Sığır Köpeğinin kökenini Dingo’ya dayandıran doğal ve standart bir gen tanımı çizdi. Yeni Güney Galler’deki Kennel Kulübü bu standardı 1903’te onayladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu köpek cinsi ilk olarak “Avustralyalı Heeler” olarak bilindi. Daha sonra ise Avustralya ve başka ülkelerde resmi olarak kabul edilen “Avustralya Sığır Çobanı Köpeği” olarak bilindi. Ancak, bazı insanlar veya bilim insanları bu cinse hala Blue Heelers veya Queensland Heelers diyorlar.

Kişilik Özellikleri

 • Avustralyalı Sığır Çobanı Köpeği, sürekli zihinsel ve fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyan aşırı derecede aktif bir köpektir. Sıkılıyor ya da yalnızsa, yıkıcı olabilir. Yapmaması gereken eşyaları çiğnemeye ve parçalamaya yatkın. Eğer bu köpekle yaşamak gibi bir niyetiniz var ise, onu eğlendirmeye ve aktif tutmaya hazır olun. Yorulduğu zaman çevresine zarar verme olasılığı daha azdır.
 • Aşırı korumacı olarak bilinen bu köpek kendi bölgesine yabancıların girmesine asla izin vermez. Ancak sahibine karşı sadık bir hayvandır. Benimsediği ve bağlandığı sahibi sever ve asla peşinden ayrılmaz. Bu köpeğe verilecek en büyük ceza sevdiklerinden ayrılmasıdır.
 • Zeki ve akıllı olmasının yanı sıra bazen inatçı olabilir. Sürekli pozitif eğitim asi çizgisini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 • Sürekli aktivite, eğitim ve sosyalleşme gibi durumlardan pozitif olarak kazanç sağlar. Eğitimli yavrular meraklı ve eğlenceli olur, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya karşı istek kazanırlar.
 • Birlikte yolculuk yapabilir, yada arkadaşınız ile birlikte gezdirebilirsiniz. Çevredeki insanlara siz yanındayken asla zarar vermez.
 • Bu köpek erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. İnsan, hayvan, ses ve görüntü sosyalleşmesi ilerleyen yaşlarında ona tecrübe katar. Bu durum onu sağdık ve iyi bir çoban köpeği yapar.
 • Onu okula yazdırabilir, parkta gezdirebilirsiniz. Birlikte yürüyüş yapar, dükkanları seyredebilirsiniz. Arkadaşlarınız ve komşularınız ile yaptığınız aktivitelerde ona da yer ayırabilirsiniz. Böylece sosyal becerileri gelişmiş olacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar