Sponsorlu Bağlantılar

Aidi diğer adıyla Atlas dağ köpeği Fas kökenli bir köpek ırkıdır. Avcılık, çobanlık ve bekçilikte kullanılan bir köpek türüdür. 50-60 cm yüksekliğinde, 20-25 kg ağırlığında olan Aidi kalın bir deriye ve kalın uzun tüylere sahiptir. Beyaz üzerinde kahverengi tüyleri vardır. Çok dost canlısı bir köpektir ve sahibine çok çabuk bağlanır. Genellikle hayvancılık da çoban, bekçi köpeği olarak yetiştirilse de evinde beslemek isteyenler içinde oldukça iyi bir seçenektir.

Kolay eğitilebilen, akıllı bir köpektir ve iyi koku alma duyuları sayesinde iz sürmede bile kullanılır. Eğitim verilirken ceza yöntemi Aidi cinsi köpekler için uygun değildir. Mümkün olduğunca erken eğitime başlanılması durumunda iyi sonuçlar vermektedir. Oldukça çevik, uyanık bir hayvandır ve sevecen haliyle bulunduğu ortamda hemen kendini belli etme özelliği vardır. Ancak yabancı kişilere karşı temkinli ve agresif olabilir.

Beslenme konusunda zorlayıcı bir tür değildir. Bir çok yemeği yer, gıda takviyeleri ve günlük enerji ihtiyacına göre beslenme programı yapmakta da fayda vardır. Bir seferde 5-10 arası yavru dünyaya getirebilir.

Ömür süreleri 10-12 yıl arasındadır. Düzenli veteriner kontrolleri ve aşıları yaptırılmalıdır. Ayrıca avcı köpeği olduğu için çok aktif ve hareketli bir köpektir ve günlük olarak uzun yürüyüşler yapma ihtiyacı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar